Papież: pandemia ukazała też inne choroby społeczne, które trzeba wyleczyć
- 08/12/2020 12:06 PM
Papież Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej w środę, że pandemia ukazała, jak bardzo ludzie są „bezradni". „Ujawniła też inne choroby społeczne", z którymi trzeba się zmierzyć- dodał. Jeśli ich nie uleczymy, nie wyleczymy także świata - ostrzegł.
W katechezie wygłoszonej w bibliotece Pałacu Apostolskiego Franciszek podkreślił: „Jeśli nie będziemy się troszczyć o siebie nawzajem, począwszy od najbiedniejszych, tych najbardziej dotkniętych, przyrody, nie możemy wyleczyć świata”.
„Godne pochwały jest zaangażowanie wielu osób, które w tych miesiącach dają dowód miłości ludzkiej i chrześcijańskiej do bliźniego, poświęcając się dla chorych, także narażając własne życie; są bohaterami” - wskazał papież.
Wyraził przekonanie, że „koronawirus nie jest jedyną chorobą, którą trzeba zwalczać, gdyż pandemia ukazała szersze choroby społeczne".
Jego zdaniem jedną z nich jest wypaczona wizja osoby, "spojrzenie lekceważące jej godność i charakter relacyjny”.
Według Franciszka czasem patrzy się na innych ludzi „jak na przedmioty, które można wykorzystać i wyrzucić”. Ostrzegł, że takie spojrzenie „zaślepia i podsyca indywidualistyczną , agresywną kulturę odrzucenia, która zamienia człowieka w dobro konsumpcyjne”.Papież przypomniał, że w świetle wiary mężczyzna i kobieta zostali stworzeni „jako osoby miłowane i zdolne do kochania” i mające wyjątkową godność.
„Bóg daje nam zdolność do przekazywania i ochrony życia, do pracy i troski o ziemię” - zauważył Franciszek. Apelował do wierzących o wrażliwość wobec bliźnich, zwłaszcza cierpiących.
„Jako uczniowie Jezusa nie chcemy być obojętni ani być indywidualistami” - dodał. Wskazał: „Chcemy uznać w każdej osobie ludzką godność, niezależnie od jej rasy, języka czy stanu”.
Papież przywołał nauczanie Soboru Watykańskiego II, wskazujące, że godność ta jest niezbywalna, ponieważ została „stworzona na obraz Boży”.
Mówił, że godność człowieka leży u podstaw całego życia społecznego i określa jego zasady działania. Zauważył, że najbliższym odniesieniem do zasady niezbywalnej godności osoby jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, którą św. Jan Paweł II nazwał „słupem milowym na wielkiej i trudnej drodze rodzaju ludzkiego” i „jedną z najwznioślejszych wypowiedzi ludzkiego sumienia” .
Przypomniał, że odnowiona świadomość godności każdej istoty ludzkiej ma poważne następstwa społeczne, gospodarcze i polityczne.
"Wiara zachęca nas do poważnego i aktywnego zaangażowania się w przeciwdziałanie obojętności wobec gwałcenia ludzkiej godności" - powiedział.
Papież apelował o "nawrócenie" z indywidualizmu, zarówno osobistego, jak i zbiorowego; "na przykład indywidualizmu partii politycznej"Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
Reklama