Sąd sprawiedliwości naprawczej powiatu Cook od września będzie działał w budynku szkolnym przy bazylice św. Jacka w chicagowskiej dzielnicy Avondale. W poniedziałek na Jackowie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi.
Szef sądów powiatu Cook Timothy C. Evans – wspólnie z przedstawicielami władz miejskich, powiatowych i stanowych, a także sędziami, liderami lokalnej społeczności oraz proboszczem bazyliki św. Jacka ks. Stanisławem Jankowskim – w poniedziałek uroczyście przeciął wstęgę w budynku Resurrection Hall przy bazylice św. Jacka, gdzie powstaje drugi w powiecie Cook sąd sprawiedliwości naprawczej (Restorative Justice Community Court).
Pierwszy tego typu sąd działa od 2017 r. w dzielnicy North Lawndale, a kolejny powstaje w Englewood na południu Chicago.
Idea sprawiedliwości naprawczej oparta jest na rozwiązywaniu konfliktów i resocjalizacji młodych osób (od 18 do 26 lat) oskarżonych o wykroczenia lub mniejsze przestępstwa bez użycia przemocy zamiast skazywania ich na kary więzienia. Podczas pokojowych sesji z udziałem ofiar, rodzin oraz członków lokalnej społeczności oskarżony ma okazję przeanalizować popełniony czyn, wynagrodzić wyrządzoną krzywdę i otrzymać niezbędną pomoc, np. w zakresie nałogów.
W szerszym kontekście idea sprawiedliwości naprawczej ma na celu zmianę podejścia do systemu sprawiedliwości w powiecie Cook, który wielu uczestników uroczystości określiło mianem „zepsutego” oraz „rasistowskiego”.
– Wszyscy młodzi ludzie, żyjący w tej społeczności, zidentyfikowani przez strony, naszych prawników czy sędziów, mogą teraz tu przyjść, by zostać nie tylko pobłogosławionym, ale i uzdrowionym – mówił na uroczystości przecięcia wstęgi sędzia Evans.
Więcej o sądzie sprawiedliwości naprawczej oraz roli przedstawicieli Polonii w realizacji projektu w weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”.
(jm)
Zdjęcia: Joanna Marszałek
Reklama