- Marian Bryja – przewodniczący.
- Kinga Kościelniak
- Zofia Bobak Ustupska
- Małgorzata Tys – mąż zaufania.
“….Mowo ojcow i braci,
i moja gwaro podhalańsko!
Hej moja miyło,
zalubiyłek sie w Tobie na śmierzć.
Wysłaś ku mnie z siklawic tynce,
ze słonecnej mgiełki i leluje kwiatu….
Przyniós mi cie sum wiatru i sum orlik skrzydeł,
i śpiyw dziywek z polany…..
Wzionek cie na rynce
i idem z Tobom pokozać cie światu.”
Tymi słowami Stanisława Nędzy Kubińca z 1937 roku, Helena Studencka (inicjatorka konkursu), rozpoczęła IV Konkurs Poezji i Gawędy Góralskiej, organizowany przez Związek Podhalan w Ameryce Płn. Konkurs odbył się w dniu 8 marca 2020 roku w Domu Podhalan w Chicago.
Założeniem programowym konkursu jest propagowanie i kultywowanie gwarowej recytacji i gawędziarstwa na ziemi amerykańskiej jako jednego z głównych elementów kultury podhalańskiej.
Gwara – obok muzyki, tańca, śpiewu, góralskiego przyodziewku – jest bardzo ważnym elementem tradycji i kultury podhalańskiej.
Kiedy góralski poeta pisze tekst gwarą, jego wypowiedź jest autentyczna. Bo w dalszym ciągu gwara jest mową pierwszą, domową, bliską sercu, codzienną, szczególnie TU, w góralsko – amerykańskich rodzinach, gdzie językiem ”ojczystym” staje się język angielski. Ale w domach wciąż mówi się i pielęgnuje ”mowę Ojców”. Mimo że, wykształcone podhalańskie pokolenia emigrantów, dysponują znajomością języka angielskiego, języka polskiego – literackiego, którego uczą się w szkołach polskich, wciąż imponują znajomością gwary podhalańskiej
. Prawdziwą więc ”ucztą duchową” dla przybyłych do Domu Podhalan, były pięknie recytowane przez uczestników konkursu wiersze i gawędy. Poezja gwarowa dotyczy kluczowych dla góralskiej tożsamości pojęć i wartości. A są to wiara, wolność – śleboda, miłość, rodzina, honor, praca, ojcowizna, szacunek do drugiego człowieka. To wartości nadal pielągnowane, leżące u podstaw góralskiej kultury, stawiającej człowieka w centrum. Człowieka i jego troskę o godne życie.
Dlatego też z ogromną dumą możemy powiedzieć, że IV Konkurs recytatorski zakończył się wielkim sukcesem. Cieszy bardzo duże zainteresowanie i ilość uczestników – w różnym wieku – gdyż konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych.
W swoim protokole końcowym, Jury podkreśliło wysoki poziom wszystkich występujących recytatorów i gawędziarzy, którzy niejednokrotnie prezentowali swoje utwory.
A w jury w tym roku zasiadali:
Reklama