Ksiądz Andrzej Iżyk wygłosił homilię o dobrych słowach, niosących uzdrowienie i takich, które zadają ból i zabijają. Kapłan mówił też o istocie nawrócenia i Wielkim Poście podczas polskiej mszy św. w kościele św. Wojciecha 3 marca, w 8. niedzielę zwykłą.
Procesję na rozpoczęcie nabożeństwa poprowadził Antoni Perhon niosący krzyż. Ksiądz Iżyk witając zgromadzonych na Eucharystii nawiązał do przypadającej we wrześniu bieżącego roku 105. rocznicy poświęcenia świątyni, której patronuje św. Wojciech. Jest on również patronem Polski.
Kapłan odwołując się do wyobraźni zgromadzonych przywołał piękny, ewangeliczny obraz uroczystości z 4 tys. parafian – polskich imigrantów, 2 tys. uczniów uczęszczających do parafialnej szkoły, prowadzonej przez siostry nazaretanki, a następnie skierował prośbę o ocalenie kościoła. – Polecamy dziś dobremu Bogu kościół św. Wojciecha, prosząc o zachowanie tej wspaniałej świątyni dla obecnych i przyszłych polonijnych pokoleń. Niech Najświętsza Ofiara będzie znakiem naszej ufności wobec Boga – mówił kapłan.
Ksiądz Andrzej Iżyk podziękował wszystkim, którzy troszczą się o przetrwanie świątyni, a ,,Dziennikowi Związkowemu” za przekazywanie aktualnych wiadomości o polonijnej wspólnocie św. Wojciecha.
Pierwsze czytanie z Księgi Syracydesa, traktujące o wypowiedziach ujawniających wartość człowieka oraz drugie czytanie z Pierwszego listu św. Pawła Apostoła do Koryntian zaprezentował Karol Stękała.
Psalm responsoryjny: ,,Dobrze jest śpiewać Tobie, Panie Boże”, także werset przed Ewangelią usłyszeliśmy w wykonaniu sióstr Stękała: małej Anny oraz bliźniaczek Elżbiety i Teresy.
Po słowach Ewangelii według św. Łukasza ksiądz Andrzej Iżyk wygłosił homilię o dobrych słowach, niosących uzdrowienie, i takich, które zadają ból i zabijają. W odniesieniu do słowa Bożego z niedzielnej Ewangelii zilustrował to przykładami i wskazówkami, dotyczącymi ludzkiego życia, również tego w społeczeństwie. Przypomniał wiernym, że ,,nawrócenie trzeba zaczynać zawsze od siebie”. I dodał: ,,Od środy Wielki Post, czyli zaczynamy od siebie”.
Janusz Olechny podczas modlitwy wiernych słowami ,,Ojcze nieskończenie dobry” wśród zmarłych polecił Kazimierza Pułaskiego.
Za oprawę muzyczną mszy byli odpowiedzialni Kazimierz Szopiński z Chóru św. Wojciecha, który pieśni religijne śpiewał a cappella i przy akompaniamencie Elżbiety i Teresy Stękała.
Pieśni ,,Cóż Ci Jezu damy”, ,,Panie dobry jak chleb” oraz “Ave Maria” siostry zagrały wspólnie: Elżbieta na klarnecie i Teresa na flecie. Podczas mszy służyli pomocą szafarze Eucharystii: Edward Czupryna i Jan Tracz.
Informacji duszpasterskich udzielił ks. Iżyk. Duszpasterz mówił o odmiennych praktykach pokutnych w kościele ze względu na kraj i kulturę, konieczności zachowania postu w Środę Popielcową i piątki Wielkiego Postu oraz przedstawił sylwetkę generała Kazimierza Pułaskiego, w związku z jego świętem przypadającym w pierwszy poniedziałek marca.
Następnie zgromadzeni odmówili modlitwę św. Michała Archanioła w intencji ocalenia kościoła św. Wojciecha. Msza święta zakończyła się pieśnią ,,Pod Twą obronę Ojcze na niebie” na klarnet i flet.
Za miesiąc, 7 kwietnia przed polską mszą i po niej będzie można kupić palmy wielkanocne.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha
Trwa akcja na rzecz uratowania zabytkowego, wybudowanego przez Polonię kościoła Św. Wojciecha, któremu grozi likwidacja. Organizacja Save St. Adalbert Church prowadzi zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.
Jak przyłączyć się do ratowania kościoła?
Osoby, które chciałyby przekazać swe datki na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983
Liturgia w języku polskim
– Polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz.8 rano.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele Św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 wieczorem.
Rys historyczny
Kościół Św. Wojciecha, znajdujący się pod adresem 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago, jest architektoniczną perłą. Parafia Św. Wojciecha powstała ponad 144 lata temu i skupiała polskich emigrantów. Jej wewnętrzną ornamentykę wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim z dwiema wieżami na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.
(inf. wł.)
Reklama