Dobrze wiadomo, że bisfenol A (BPA) – związek syntetyczny występujący w tworzywach sztucznych (m.in. w plastikowych opakowaniach na żywność)
BPA zakłóca produkcję hormonów, zwiększa ryzyko zachorowalności na różne nowotwory, zaburza płodność i przyczynia się do otyłości. Nowe badanie, którego opis znajdziemy w Current Biology, wskazuje, że pojemniki na żywność wykonane z alternatywnych bisfenoli mogą kreować podobne zagrożenia. W jednym badaniu stwierdzono, że ekspozycja na małe dawki zastępczych bisfenoli (typu BPS) spowodowała zakłócenie produkcji estrogenu u myszek. Autorzy mówią, że chemikalia z tej samej klasy związków chemicznych wywierają takie same, negatywne na zdrowie efekty. Z tego powodu zalecają ograniczenie plastiku i zastąpienie starych pojemników, które pozwalają chemikaliom przenikać do jedzenia, np. pojemnikami szklanymi.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot.pxhere.com
Reklama