Z powodu braku słońca, opadów śniegu i deszczu oraz dużych wahań temperatury, których doświadczamy zimą, każdemu brakuje energii. Czujemy się ciągle zmęczeni, rozbici i osowiali. Niektórzy osiągają wręcz stan chronicznego zmęczenia. By szybko się doładować, warto zastosować kilka środków, których skuteczność została dowiedziona naukowo.
1. Spożywaj brązowy ryż
Łatwym sposobem na pozbycie się energetycznego dołka jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu brązowego ryżu. Z badania przeprowadzonego na University of California w Los Angeles wynika, że spożywanie zaledwie 1/2 szklanki tego zboża poprawia poziom energii o 45 proc. Powodem jest występujący w brązowym ryżu mangan, selen i fosfor – trzy składniki odżywcze, które działają synergistycznie przy uwalnianiu energetyzujących fal mózgowych
2. Bądź wdzięczny i dziękuj
Bycie wdzięcznym za każdą najmniejszą rzecz w życiu i sporządzenie listy takich rzeczy nie tylko poprawia nastrój, ale – jak dowiedli badacze z University of California w San Diego – niweluje zmęczenie
3. Ruszaj się przez chwilę
By naładować baterie w czasie popołudniowego spadku energii, wystarczy zrobić sobie krótką przerwę. Europejscy naukowcy odkryli, że żwawe poruszanie się przez dwie minuty – przebieżka po śniegu czy bieg po schodach w górę i dół – podnosi poziom energii o 100 proc. i efekt ten utrzymuje się przez 90 minut. Powód? Nagła wzmożona aktywność stymuluje produkcję adenozynotrifosforanu (ATP), którą mózg i mięśnie wykorzystują do uwalniania energii.
4. Pij czekoladę na gorąco
Brytyjscy naukowcy utrzymują, że wypicie kubka tego smacznego napoju zwiększa energię na dwie i pół godziny. Możliwe jest to dzięki związkom w czekoladzie, które wymuszają na organizmie produkcję energetyzującego hormonu dopaminy.
5. Machaj ramionami
By zapewnić sobie błyskawiczny przypływ energii, wystarczy pomachać ramionami na boki w trakcie szybkiego marszu. Choć może wyglądać to śmiesznie, badacze z Cornell University twierdzą, że strategia ta – poprawiając krążenie krwi i wyzwalając uwalnianie energetyzujących endorfin – dostarcza dużej dawki energii w ciągu zaledwie dwóch minut.
6. Masuj skórę głowy
Celem pozbycia się nieprzyjemne stanu „zamglenia umysłu”, który jest rezultatem spadku energii, wystarczy przez minutę opuszkami palców masować małymi kolistymi ruchami skórę na głowie. Badanie, opisane w ,,Journal of Clinical Psychiatry”, dowiodło, że taki masaż stymuluje wrażliwe zakończenia nerwowe, co w efekcie prowadzi do szybkiego uwolnienia w mózgu energetyzujących związków chemicznych.
7. Podgłośnij muzykę
By zwiększyć koncentrację i energię mentalną, wystarczy zrobić sobie 3-minutową przerwę w pracy i posłuchać ulubionej piosenki. Naukowcy z Michigan State University odkryli, że ulubiony rodzaj muzyki aktywizuje nerwy, które łączą dwie półkule mózgowe.
8. Kup rośliny doniczkowe
Poziom energii mocno spada, gdy z powodu niskich temperatur jest się zmuszonym do wielogodzinnego przebywania w zamkniętym pomieszczeniu. Powodem jest formaldehyd – toksyna emitowana przez dywany, wykładziny, parkiety i inne materiały budowlane, która hamuje funkcje przysadki mózgowej, Według badaczy norweskich bluszcz pospolity (Hedera helix) lub złocisty pathos (Epipremnum aureum) absorbuje 75 proc. formaldehydu obecnego w pomieszczeniu, przyczyniając się w ciągu doby do poprawy poziomu energii o 30 proc.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot. mquadrelli0, sweetlouise/Pixabay.com
Reklama