Amerykańskie giełdy rozpoczęły nowy tydzień od lekkich wzrostów, a indeks S&P 500 jest już bardzo blisko ustanowienia nowego historycznego rekordu. Inwestorzy liczą na odwilż w relacjach handlowych USA-Chiny, a w dalszej części tygodnia ważne dla graczy rynkowych będą sygnały z banków centralnych.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,35 proc. i wyniósł 25.758,69 pkt.
S&P 500 zyskał 0,24 proc. i wyniósł 2.857,05 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował 0,06 proc., do 7.821,01 pkt.
Amerykańskie giełdy rozpoczęły tydzień w niewielkiej odległości od historycznych szczytów - S&P 500 brakuje do ich pobicia mniej niż 1 proc.
Największe wzrosty na S&P 500 notowały sektory surowcowy, paliwowy i przemysłowy. Stawkę zamykały na minusie spółki IT.
Akcje Tesli początkowo spadały ponad 6 proc. potem część strat została co prawda odrobiona, ale kurs zamknął dzień na minusach. W poniedziałek analitycy JPMorgan ścięli cenę docelową waloru spółki o ponad połowę (195 USD z 308 USD vs. nieco ponad 300 USD w poniedziałek) z uwagi na wątpliwości co do faktycznych gwarancji finansowania na wycofanie spółki z obrotu. Elon Musk, prezes Tesli, zasugerował zdjęcie firmy z giełdy po cenie 420 USD za walor.
Ponad 4 proc. zyskały akcje Netflix po potwierdzeniu przez spółkę, że prowadzi ona testy reklam na swojej platformie.
Zniżkowały papiery Facebooka. Reuters podał, że rząd USA próbuje zmusić spółkę do ujawnienia swoich kodów w aplikacji Messenger.
Dwucyfrowe wzrosty notowały walory Sodastream International. Izraelską spółkę przejęła za 3,2 mld USD PepsiCo. Cenę za walor Soda ustalono z 11-proc. premią względem piątkowego zamknięcia.
Tyson Foods potwierdził, że kupuje producenta drobiu Keystone Foods za 2,16 mld USD w gotówce.
"Transakcje M&A zawsze są pozytywne dla rynku. Pokazują, że spółki nie martwią się, że gospodarka może spowolnić" - powiedział Peter Cardillo, główny ekonomista rynkowy ze Spartan Capital Securities.
Rosły akcje Nike po podwyższeniu rekomendacji przez dwa domy maklerskie.
W środę rynek akcji w USA najprawdopodobniej ustanowi najdłuższy rynek byka w historii. Będzie to już 3453 dzień trendu wzrostowego. Od 9 marca 2009 roku S&P 500 zyskał ponad 300 proc.
Sentyment na rynkach finansowych kształtować będą w tym tygodniu oczekiwania na wynik rozmów handlowych USA-Chiny. Przedstawiciele Pekinu w randze wiceministrów mają udać się na negocjacje do Waszyngtonu w dalszej części tygodnia - wynika z informacji Wall Street Journal.
W czwartek wchodzi w życie kolejna transza amerykańskich ceł (25-proc.) na import chińskich towarów o wartości 16 mld USD.
W dalszej części tygodnia uwaga rynków finansowych pozostanie skupiona na bankach centralnych. W środę i czwartek protokoły z ostatnich posiedzeń opublikują Fed i EBC.
Od czwartku do soboty w amerykańskim Jackson Hole trwać będzie coroczna konferencja bankierów centralnych. Kulminacyjnym momentem spotkania może być piątkowe przemówienie prezesa Fed J. Powella. (PAP Biznes)
fot. Andrew Gompert/EPA
Reklama