Czy zawsze wykorzystujemy cały potencjał, by osiągnąć cel? Staramy się ,ale nie zawsze nam to wychodzi. Wówczas słyszymy: ” myśl pozytywnie, a dobre rzeczy się zdarzą” lub “jeśli tylko będziesz ciężko pracować, spełni się twoje zamierzenie”. Słowa te mają w sobie pewną mądrość, aczkolwiek trudno jest zrealizować cele, jeśli nadal masz niezdrowe przekonania i nawyki. W drodze do uwolnienia potencjału i zrealizowaniu celów musisz najpierw zidentyfikować i zweryfikować niezdrowe myśli, zachowania i uczucia, które mogą sabotażować twoje wysiłki.
Oto kilka przykładów niezdrowych nawyków mentalnych, których należy unikać:
1. Marnowanie czasu na żałowanie siebie samego. Wiele życiowych nieszczęść, wydarzeń, smutków i problemów jest nieuchronnych i niefortunnych, ale stawianie się w roli ofiary jest wyborem. Z czymkolwiek się borykasz – niezapłaconymi rachunkami, problemami zdrowotnymi, czy nieszczęśliwym związkiem, budowanie w sobie współczucia do samego siebie nie załatwi twoich problemów. Jeśli masz skłonności do litowania się nad sobą, bezustannego współczucia sobie i stawiania się w roli ofiary, ćwicz swój umysł, by zamienić te nawyki na wyrażanie wdzięczności za pozytywne wydarzenia i aspekty swojego życia. Ludzie zdrowi psychicznie nie marnują czasu i energii na rozmyślanie nad problemem, tylko skupiają się na znalezieniu rozwiązania.
2. Nie oddawaj nikomu władzy. Bardzo łatwo jest winić innych za swoje problemy, ale to nic innego jak oddawanie władzy innym. Myślenie typu: „moja teściowa sprawia, że mam niską samoocenę” daje jej władzę nad tobą. Odzyskaj swoją siłę przez wzięcie odpowiedzialności za to, jak myślisz, co czujesz, i jak się zachowujesz. Pamiętaj, że masz wybór. Nikt nie może sprawić, że będziesz mieć niską samoocenę, tylko ty. Wzmacnianie siebie jest ważnym ogniwem budowania zdrowia psychicznego i zdania sobie sprawy, że ponosisz odpowiedzialność za własne życie.
3. Nie bój się zmian. Mimo że czujemy się najbezpieczniej, gdy pozostajemy w swojej strefie komfortu i nie musimy podejmować nowych wyzwań, unikanie ich jest największą przeszkodą do wykorzystania swojego potencjału w pełni. Zacznij rozpoznawać moment, kiedy starasz się unikać zmian, bo czujesz dyskomfort. Im częściej praktykujesz tolerowanie emocji związanych ze zmianą – czy będzie to odejście z pracy czy zerwanie z toksycznym partnerem – tym bardziej stajesz się pewny swojej umiejętności budowania własnej przyszłości zgodnie z twoją wolą.
4. Nie marnuj energii na okoliczności, których nie możesz kontrolować. Często inwestujemy energię na zamartwianie się czymś, czego tak naprawdę nie możemy kontrolować. Na przykład, zamiast przygotować się do huraganu, marnujemy energię na życzenie sobie, by on nigdy nie nadszedł i w rezultacie nie przygotujemy się do katastrofy. Zwracaj baczną uwagę na sytuacje, podczas których masz tendencję do martwienia się czymś, czego nie możesz kontrolować – wyborami innych ludzi, zachowaniem konkurencji, itd. i poświęć energię na coś bardziej produktywnego.
5. Przeżuwanie przeszłości. Refleksja nad przeszłością jest jak najbardziej pomocna w budowaniu siły psychicznej, ale ciągłe rozmyślanie nad nią może by szkodliwe. Pogodzenie się z przeszłością, by móc czuć w pełni teraźniejszość może być trudne, szczególnie jeśli przeżyłeś wiele nieszczęść, ale może okazać się niezbędne w osiągnięciu pełnego potencjału.
6. Powtarzanie tych samych błędów. Idealnie byłoby, gdybyśmy uczyli się na własnych błędach i nigdy ich nie powtarzali. Uczenie się na błędach wymaga pokory i umiejętności przyswajania nowych strategii, by stać się lepszym. Ludzie zdrowi psychicznie nie ukrywają swoich błędów i nie usprawiedliwiają ich. Zamiast tego wykorzystują je do własnego rozwoju.
7. Rezygnowanie z celu po porażce. Gdy odnosimy porażkę, czujemy się zażenowani, zniechęceni i pokonani. Od młodego wieku uczymy się, że porażka jest czymś złym, ale tak naprawdę niemożliwe jest osiągniecie sukcesu bez porażki. Ludzie zdrowi psychicznie widzą w porażce dowód na ciężki wysiłek w zdobyciu pełnego potencjału.
8. Oczekiwanie natychmiastowych rezultatów. Niestety, nie wszystko w życiu dzieje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jesteśmy przyzwyczajeni, by nie czekać w kolejce tylko natychmiast dostawać to, czego chcemy. Prawdziwy rozwój nie zdarza się w mgnieniu oka, do tego trzeba czasu. Cokolwiek jest twoim celem, zrzucenie paru kilogramów, czy zdanie egzaminu – oczekiwanie natychmiastowych rezultatów tylko zwiększy twoje rozczarowanie. Ludzie zdrowi psychicznie wiedzą, że prawdziwa zmiana wymaga czasu i wysiłku.
Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173
Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.
NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166
fot.Juan Pablo Arenas /Pexels.com
Reklama