Nasze samochody, tak jak większość z nas, nie lubią upałów. Skrajne temperatury i duża wilgotność powietrza powodują mniejsze i większe zniszczenia, których można uniknąć, jeśli odpowiednio przygotujemy samochód do lata i przestrzegamy kilku zasad.
Przygotowanie techniczne samochodu
– Antifreeze, czyli płyn w chłodnicy – sprawdź, czy na pewno nie jest nadmiernie rozcieńczony. Pamiętaj – woda wrze przy 100 stopniach Celsjusza (212 st. F), a prawidłowa mieszanka w chłodnicy, pół na pół z wodą wrze przy temperaturze 106 st. C (223 st. F). Jest to bardzo istotna różnica, ponieważ współczesny silnik w czasie pracy osiąga temperaturę pracy powyżej 100 st. C, a więc w przypadku napełnienia mieszanką o nieprawidłowych proporcjach lub wręcz wodą samochód przegrzeje się zbyt szybko!
– Akumulator – jeżeli samochód wyposażony jest w tradycyjny akumulator kwasowo-ołowiowy (obecnie rzadko używany), to należy pamiętać o ewentualnym uzupełnieniu poszczególnych cel wodą destylowaną.
– Olej silnikowy – nie zapomnij o wymianie oleju w silniku na czas. Zwłaszcza, jeżeli używasz oleju mineralnego, nie syntetycznego. Wysokie temperatury pracy silnika powodują szybsze starzenie się oleju. Należy też częściej sprawdzać poziom oleju, którego w wysokich temperaturach może zacząć ubywać szybciej.
– Klimatyzacja – upewnij się, że system działa prawidłowo i nie wymaga uzupełnienia. Czasami uzupełnienie jedną puszką odpowiedniego gazu może się okazać wystarczające.
Nie parkuj w pełnym słońcu
W miarę możliwości unikaj parkowania samochodu w pełnym słońcu. Staraj się tak parkować samochód w ciągu dnia, aby był jak najmniej narażony na promienie społeczne. O ile to możliwe, zaparkuj w garażu. Twój samochód będzie poza zasięgiem bezpośredniego światła słonecznego i będzie miał prawie niezmienny cień.
Używaj składanej osłony przed słońcem
Jest to osłona, często z warstwą odblaskową, która łatwo rozkłada się i składa. Jeśli rozkładasz tę osłonę za przednią szybą za każdym razem, gdy parkujesz w miejscu nasłonecznionym, pomaga to w stłumieniu promieni słonecznych i może zmniejszyć nieco temperaturę. Nawet jeśli używasz osłony słonecznej, dobrym pomysłem jest przykrycie kierownicy małym ręcznikiem.
Zabezpiecz wnętrze samochodu
– Przetrzyj konsolę ściereczką z mikrofibry. Kurz i brud powodują drobne zadrapania, które z biegiem czasu mogą się pogarszać. Wycieraj często deskę rozdzielczą, aby usunąć wszystkie cząsteczki kurzu. Używaj produktów ochronnych o niskim połysku, co ochroni wnętrze i zredukuje odblask.
– Zainstaluj pokrowce na siedzenia lub chociaż przykryj je kocem lub ręcznikiem. Nie tylko ochronią siedzenia skórzane i tekstylne, ale także pomogą utrzymać je w niższej temperaturze.
– Chroń skórzane siedzenia za pomocą specjalnych odżywek. Słońce i wysoka temperatura niszczą skórę na siedzeniach. Aby uniknąć pęknięć, utrzymuj siedzenia w czystości i często nawilżaj ją specjalnym środkiem ochronnym do skóry.
Zabezpiecz nadwozie samochodu
– Często myj i susz samochód. Słońce i gorąco mogą odbarwić lakier i powodować pęknięcia. Częste mycie i suszenie ręczne pomagają usunąć brud i cząsteczki kurzu, które mogą powodować mikroskopijne zadrapania i matowienie lakieru samochodu.
– Woskuj samochód. Warstwa wosku pomiędzy lakierem samochodu a promieniami ultrafioletowymi pomaga go chronić.
– Sprawdź ciśnienie w oponach. Gorące nawierzchnie i niedopompowane opony mogą być niebezpieczną kombinacją i prowadzić do “wystrzelenia” opony. Nawet dobre opony mogą stracić około jednego funta ciśnienia powietrza w ciągu miesiąca, więc bardzo ważnym jest, aby często je sprawdzać, kiedy jest gorąco. Upewnij się, że utrzymujesz zalecane przez producenta ciśnienie powietrza w oponie. Jest to szczególnie ważne w starszych samochodach, nie wyposażonych w system monitorowania ciśnienia w kołach – TPMS.
Uchyl okna
Parkując samochód uchyl leciutko okna, tak aby nagrzane powietrze w samochodzie mogło się łatwo wydostać na zewnątrz. Wystarczy zostawić maleńką niewidoczną szparkę, przez którą powietrze będzie w stanie się wydostać.
Kup wentylator zasilany energią słoneczną
W połączeniu z uchylonymi oknami, zasilany energią słoneczną wentylator może sprawić, że samochód będzie chłodniejszy nawet podczas najgorętszych letnich dni. Te proste wentylatory tworzą stały obieg powietrza i obniżają ogólną temperaturę samochodu.
Prawidłowo używaj klimatyzacji
– Opuść okna podczas pierwszej minuty jazdy, lub zanim ruszysz otwórz jedno okno, a następnie kilka razy otwórz i zamknij drzwi.
– Zaraz po uruchomieniu samochodu ustaw klimatyzację na najniższą temperaturę, ale nie ustawiaj jej na “max”. Pozycja „max” pobiera powietrze ze środka samochodu, a na początku to powietrze jest gorętsze niż na zewnątrz.
– Po zamknięciu okien wnętrze samochodu staje się coraz chłodniejsze i dopiero wtedy możesz przełączyć klimatyzację na ustawienie “max”.
Nie używaj samochodu w skrajnie wysokich temperaturach
Jeżeli to możliwe, w skrajnie wysokich temperaturach (powyżej 110 st. F) nie używaj samochodu.
Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
fot.kaboompics/pixabay.com
Reklama