Prezydent USA Donald Trump pozytywnie ocenił wtorkowy szczyt z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem oraz podpisane przez nich wspólne oświadczenie. Denuklearyzacja wkrótce się rozpocznie – oświadczył amerykański przywódca na konferencji prasowej w Singapurze.
Trump określił rozmowy z Kimem jako „szczere, bezpośrednie i owocne” i wyraził gotowość do otworzenia „nowego rozdziału” w relacjach pomiędzy USA a Koreą Północną. Podziękował Kimowi za „odważny krok w stronę świetlanej przyszłości” jego kraju. „Przeszłość nie musi określać przyszłości” - powiedział.
W podpisanym po szczycie wspólnym oświadczeniu napisano, że Kim „ponownie podkreślił swoje zdecydowane i twarde zobowiązanie do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. W zamian Trump zobowiązał się do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa – głosi oświadczenie, ale nie precyzuje, o jakie gwarancje chodzi.
W dokumencie nie pojawił się konkretny harmonogram denuklearyzacji Korei Płn. ani wymóg, aby była ona „weryfikowalna i nieodwracalna”. Przed szczytem sekretarz stanu Mike Pompeo, który towarzyszył Trumpowi w Singapurze, informował, że „całkowita, weryfikowalna i nieodwracalna denuklearyzacja” reżimu jest jedynym rezultatem, jaki Waszyngton może zaakceptować.
Pytany o to przez dziennikarzy, Trump zapewnił, że USA będą miały „wielu ludzi” w Korei Płn., którzy zweryfikują postępy denuklearyzacji. Wspomniał również, że Kim zgodził się zniszczyć „ważny ośrodek” testów silników rakietowych.
Sankcje nałożone już na północnokoreański reżim w związku z jego zbrojeniami pozostaną w mocy, aż broń nuklearna „nie będzie już czynnikiem” – oświadczył Trump. Dodał, że w ubiegłym tygodniu zrezygnował z nałożenia sankcji na 300 dodatkowych podmiotów, gdyż byłoby to przejawem „braku szacunku”.
We wspólnym oświadczeniu zapowiedziano kontynuację dialogu, a Trump zapewnił, że nastąpi to „najszybciej, jak to możliwe”. Przyznał, że może być potrzebne kolejne jego spotkanie z Kim Dzong Unem i dodał, że „w odpowiednim czasie” może złożyć wizytę w Pjongjangu, oraz że przywódca Korei Północnej przyjął jego zaproszenie, by „kiedyś w przyszłości” odwiedzić Biały Dom.
Południowokoreańskie media informowały wcześniej, że lider Korei Północnej zaprosił Trumpa do Pjongjangu w liście przekazanym mu przez wysokiego urzędnika reżimu Kim Jung Czola w czasie jego niedawnej wizyty w Waszyngtonie.
Na czas negocjacji z Koreą Północną USA wstrzymają wspólne manewry wojskowe z Koreą Południową - poinformował Trump, uzasadniając to wysokimi kosztami i faktem, że są one „bardzo prowokacyjne” w stosunku do Pjongjangu. Komentując tę wypowiedź, rzecznik pałacu prezydenckiego w Seulu powiedział, że południowokoreański rząd będzie się starał ustalić „konkretne znaczenie i intencje” słów Trumpa.
Amerykański prezydent powiedział, że poruszał z Kimem kwestię praw człowieka w Korei Północnej, a USA będą szerzej poruszały ten temat z władzami tego kraju w przyszłości.
Wtorkowy szczyt w Singapurze był pierwszym w historii spotkaniem przywódców USA i Korei Północnej. Trump opuścił już państwo-miasto, a według źródeł agencji Reutera Kim wyleci stamtąd o godz. 21 czasu miejscowego (godz. 15 w Polsce).
Według części komentatorów w podpisanym we wtorek oświadczeniu zabrakło konkretów, a zobowiązanie do „całkowitej denuklearyzacji” było już zawarte w deklaracji z Panmundżomu podpisanej przez Kima i prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina 27 kwietnia.
Z Singapuru Andrzej Borowiak (PAP)
fot.KEVIN LIM/THE STRAITS TIMES/SPH/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Reklama