Każdy marzy o pięknej, lśniącej czuprynie. By taką móc się pochwalić porą letnią, gdy nie można zakryć czapkami jej mankamentów, trzeba o to zawczasu zadbać. Jak? Najlepiej poprzez dostarczenie włosom odpowiednich składników odżywczych. Oto produkty, które mają zbawienny wpływ na ich kondycję i wygląd:
– Ciemnozielone warzywa liściaste
Grupa tych warzyw zawiera duże ilości żelaza oraz witamin A i C. Witamin tych organizm nasz potrzebuje do produkcji sebum, które jest naturalnym środkiem odżywczym dla naszych włosów. Z kolei odpowiedni poziom żelaza zapobiega wypadaniu włosów.
– Gotowana fasola i groch
Zarówno fasola, jak i groch są dobrym źródłem żelaza, biotyny, cynku i białka. To ostatnie wspomaga proces wzrostu włosa. Brak biotyny prowadzi do tego, że włosy stają się łamliwe i suche. Warto więc jak najczęściej spożywać np. grochówkę i fasolę po bretońsku.
– Orzechy
Najlepiej sięgać po bogate w kwasy omega-3, cynk, selen oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E) orzechy brazylijskie, orzechy laskowe, włoskie, migdały i orzechy nerkowca.
– Jaja
Zawierają pełnowartościowe białko, którego obecność wzmacnia włosy, poprawia ich grubość i wytrzymałość. Poza tym dostarczają organizmowi witaminy A, D i z grupy B te na miękko, jak i na twardo, czy też w postaci jajecznicy.
– Przetwory mleczne
Jako że mleko w czystej postaci osobom dorosłym raczej nie służy, warto jak najczęściej sięgać po jogurty naturalne, kefiry czy zsiadłe mleko.
– Owoce morza
Warto w nie zainwestować z prostej przyczyny – zawierają szczególnie dużo cynku, bez którego włosy matowieją i wypadają. Najlepsze są ostrygi i krewetki.
– Mięso
Włosy „lubią” mięso, ale nie każdy jego rodzaj. Najlepszą opcją jest kurczak i indyk – zarówno jeden, jak i drugi zawiera spore ilości białka, stanowiącego podstawowy budulec włosa – oraz wołowina, będąca bogatym źródłem żelaza, cynku i białka.
– Produkty pełnoziarniste
W zewnętrznej otoczce ziarna znajdują się spore ilości witaminy E i witamin z grupy B oraz żelaza, fosforu, potasu i wapnia. Wszystkie razem wzięte wzmacniają włosy i przydają im połysku.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
fot.Gratisography/Pixabay.com
Reklama