Od wieków ludzie żyją w symbiozie ze zwierzętami domowymi. Potrzebujemy ich głównie dla towarzystwa i ochrony. Rzadko mówi się jednak o tym, że zwierzęta domowe wprowadzają w nasze życie pozytywną rutynę, aktywność, zmniejszają stres, pozwalają nawiązywać nowe kontakty i wzbogacają zainteresowania. Badania psychologiczne potwierdzają, że obecność psa neutralizuje symptomy stresu pourazowego, zaburzenia będącego formą reakcji na skrajnie stresujące wydarzenie (traumę), przekraczające zdolności danej osoby do radzenia sobie i adaptacji. Konie pomocne są w leczeniu ADHD, a obcowanie z delfinami zmniejsza depresję. Różne formy terapii opartej na kontakcie ze zwierzętami są powszechnie stosowane zarówno w szpitalach, domach opieki, jak i prywatnych gabinetach psychologicznych. Sama interakcja z psem łagodzi napięcie, otwiera człowieka na nowe doświadczenia i pozwala utworzyć silną więź komuś, kto utracił zaufanie do innych ludzi. Nigdy nie zapomnę obrazu kobiety zamkniętej na oddziale psychiatrycznym, pogrążonej w cierpieniu tak bardzo, że rzeczywistość była dla niej praktycznie innym wymiarem. Pies-terapeuta był w stanie podnieść ją na duchu na tyle, że powoli powróciła do kontaktu z otoczeniem, co zapoczątkowało budowanie więzi z ludźmi i powrót do zdrowia. Od tamtej pory silnie wierzę w zbawienne działanie zwierząt na ludzi.
Czytasz ten tekst, bo zapewne doświadczyłeś już, że zwierzęta wprowadziły do twojego życia światło, ciepło, radość i zdrowie. A może rozważasz przyjęcie czworonożnego przyjaciela pod swój dach? Jest wiele barier, które uniemożliwiają ci podjęcie tej decyzji, takich jak pracowity tryb życia, częste podróże, ograniczenia finansowe, potrzeba zachowania nieskazitelnej czystości w domu oraz inne obowiązki. Jeśli jednak jesteś w stanie zmienić rutynę, odważyć się na małą rewolucję w twoim życiu i zaadoptować zwierzaka to bądź pewny że:
– Miłość zwierzęcia nigdy cię nie zawiedzie. Nie ważne co się stanie, zwierzę, z którym się zwiążesz będzie cię kochało miłością bezgraniczną i bezwarunkową na zawsze. Poczucie tej miłości sprawia, że twoje życie staje się lepsze.
– Opieka nad zwierzęciem wpływa pozytywnie na zdrowie emocjonalne. Nawet jeśli musisz mówić sto razy dziennie “złaź z kanapy” i jesteś tym sfrustrowany, pomoże ci to choćby na chwilę się oderwać się od prawdziwych problemów i wytchnąć twojemu zestresowanemu umysłowi.
– Posiadanie psa wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne. Musisz iść na spacer i to bez względu na pogodę. Zapewnia ci to ruch i świeże powietrze. Wieczorny spacer ułatwia zasypianie. Regularne spacery są korzystne dla serca i mózgu. Psy uwielbiają chodzić na spacery, bierz z nich przykład.
– Zwierzak zmniejszy twoje cierpienie. Relacja z psem, kotem czy innym zwierzęciem jest tak terapeutyczna, że uzdrawia skołatane nerwy, łagodzi depresyjne myśli i przywraca chęć do życia. Psy pomagają weteranom cierpiącym na zespół stresu pourazowego i więźniom powracającym do społeczeństwa. Jedna z moich pacjentek zaadoptowała małego szczeniaka na rok przed diagnozą raka. Ten słodki, ruchliwy psiak pomógł jej pozostać przy życiu w najtrudniejszych chwilach. Dał jej komfort i siłę potrzebną do walki z chorobą. Inna pacjentka, załamana żałobą po śmierci ukochanego męża, zaadoptowała psa ze schroniska. Stał się jej wiernym towarzyszem i pomógł przejść przez najtrudniejsze chwile po stracie męża.
Zwierzęta umierają pierwsze
Możesz bać się przywiązania i utraty zwierzęcia. To prawda – będziesz cierpiał po jego utracie, ale myśl, że dałeś mu swoją miłość i sprawiłeś, że jego życie z tobą było szczęśliwe pomoże ci w pokonaniu bólu. Taka jest kolej rzeczy, śmierć jest nieunikniona, a twój zwierzak zawsze będzie miał przecież miejsce w twoim sercu. Pamiętaj jednak, że nie możesz zastąpić zwierzaka innym.
Gdy rodzina adoptuje małego psa po śmierci starego, który żył z nimi ponad 15 lat, nie znaczy to, że zastępuje czworonożnego przyjaciela innym. Tamten będzie w ich sercach zawsze, a nowy pies zajmie swoje miejsce i przyniesie radość w inny sposób.
Adopcja na zdrowie
Gdy czujesz się w potrzasku, zestresowany i przygnieciony problemami, polecam wizytę w lokalnym schronisku dla zwierząt. Nie musisz od razu adoptować zwierzęcia, ale spójrz w głąb siebie i zauważ jak się czujesz, gdy wymieniasz energię ze zwierzakiem. Nie bądź zaskoczony swoją decyzją jeśli zdecydujesz się zaadoptować psa lub kota. Wszystkie zwierzęta domowe potrzebują domu. Nie ważne z jakiego źródła bierzesz towarzysza, ważne że dajesz mu ciepły dom. Twoje życie staje się dzięki temu lepsze.
Pamiętaj że dzieci wychowuje się łatwiej ze zwierzętami domowymi. Uczą się szacunku do zwierząt, odpowiedzialności, empatii i pewności siebie. Rozważ dodanie do rodziny kolejnego jej członka, miłości nigdy za wiele!
Jeśli potrzebujesz miłości, czujesz się samotny, chcesz dodać wartości swojemu życiu i choć raz przeszło ci przez myśl, że mógłbyś mieć w domu psa, kota, papugę, chomika czy inne zwierzątko – decyzję podejmij w sposób przemyślany. Pamiętaj, że wraz ze zwierzęciem przyjmujesz na siebie obowiązki i odpowiedzialność za istotę, która będzie zależna od ciebie.
Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.
NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166
fot.Kat Smith/Pixabay.com
Reklama