Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 28 grudnia 2024 23:50
Reklama KD Market

Co gryzie zawodowego kierowcę?

Nie było chyba lepszego czasu na przeprowadzenie ankiety pod tytułem „czego oczekuje kierowca?”. Tego wyzwania podjęły się trzy gazety zajmujące się tematyką transportu – „CCJ”, „Truckers News” i „Overdrive”. Choć prawidłowo postawione pytanie powinno brzmieć: wymień jedną rzecz, która ci najbardziej przeszkadza w twojej pracy.

Przypuszczalnie większość czytelników już odpowiedziała za kierowców, że zarobki są zbyt małe. Nie w tym wypadku. Tylko 9 procent ankietowanych sprawy finansowe wymieniło na pierwszym miejscu. Natomiast aż 44 procent uważa, że przepisy i ciągle dokładanie nowych regulacji sprawia, iż ich życie zawodowe staje się nieznośne.

Dzięki wspomnianej ankiecie łatwiej zrozumieć, co kierowcy i właściciele pojedynczych ciężarówek myślą o wykonywanej pracy, co ich motywuje, a co zniechęca. Przykładowo, duże firmy transportowe oferują pokaźne bonusy dla doświadczonych kierowców za zmianę pracodawcy i przejście pod ich szyldy. Okazuje się, że tylko 2 procent respondentów byłoby skłonnych do podjęcia takiego kroku.

Inna zachęta, bardzo często widoczna w reklamach firm transportowych poszukujących pracowników, to okazja pracy na najnowszych ciężarówkach prosto od dilera. Dla połowy ankietowanych to bardzo ważny aspekt, ale aż 73 procent wolałoby, aby propozycja dotyczyła ciężarówek wyposażonych w „specjalne fotele, które poprawiałyby komfort długich godzin spędzonych za kółkiem”.

Kolejnymi problemami spędzającymi zawodowym kierowcom sen z powiek są – poza wspomnianymi już zarobkami – zdrowie, czas spędzony w domu z rodziną i możliwości odkładania na emeryturę.

Wielu pracodawców dostrzega te problemy i adresuje je, tworząc specjalne programy zdrowotne, układając grafiki pracy z myślą o pracownikach i ich rodzinach, oraz proponując specjalne programy emerytalne.

Pomimo tych wszystkich niedogodności tylko 15 procent deklaruje, że chętnie porzuciliby ten zawód. Natomiast 84 procent ankietowanych oświadczyło, że pozostaną w zawodzie aż do emerytury, z czego 41 procent planuje przejść na nią w wieku przynajmniej 65 lat.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

fot.123RF Stock Photos
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama