Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 08:21
Reklama KD Market

Zdrowe trio

Zdrowe odżywianie w trakcie świątecznego sezonu jest sporym wyzwaniem. By mu sprostać, wystarczy pamiętać o jednym – że podstawą dobrego zdrowia jest urozmaicona dieta, bogata w warzywa i owoce. Paleta kolorów na talerzu oznacza dużą dawkę witamin, karotenoidów i innych ważnych składników odżywczych. Najlepiej sięgać po sezonowe warzywa i owoce. O tej porze roku w Ameryce Północnej jest to:



1. Żurawina
To coś znacznie więcej niż tradycyjny kwaśny i smaczny dodatek do świątecznego obiadu. Zawiera nie tylko sporo witaminy C i błonnika, ale jest bogata w zdrowe antyoksydanty. Jest też sprawdzonym produktem zapobiegającym infekcjom dróg moczowych i tworzeniu się kamieni nerkowych. Ostatnie badania wykazały jej pozytywny wpływ na cholesterol i układ trawienny. Choćby z powyższych powodów warto zwiększyć jej konsumpcję o każdej porze roku. Żurawina jest dostępna w formie suszonej, w puszkach, w postaci soku czy suplementów, ale najwięcej antyoksydantów dostarcza jej świeża postać. Jeżeli decydujemy się na inne – od ostatniej wymienionej – formy, przy zakupie należy wybierać wersję z jak najmniejszą ilością dodanego cukru.



2. Słodkie ziemniaki
Choć przyrządza się z nich tradycyjne danie na Dzień Dziękczynienia, ziemniaki te są dostępne w sprzedaży przez cały rok. Według dr. Andrew Weila, powinny wejść na stałe do menu zdrowej kuchni, ponieważ nie zawierają skrobi (jak normalne ziemniaki) i mają niski wskaźnik glikemiczny, a równocześnie zawierają sporo witaminy A i C – naturalnych antyoksydantów, które pomagają neutralizować bardzo szkodliwe dla organizmu wolne rodniki.



3. Dynia
W okresie zimnych miesięcy z tego pysznego warzywa można przyrządzić wiele potraw. Występuje w licznych odmianach. Najpopularniejsze to: dynia piżmowa (ang. butternut), ciemnozielona dynia z wyraźnie zaznaczonymi „żebrami” (ang. acorn), dynia Hubbard i duża dynia zimowa (hiszp. calabaza). Każda jest bogatym źródłem witamin A i C oraz potasu, błonnika i kwasu foliowego. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne. Dowiedziono naukowo, że regularne spożywanie dyni zapobiega wielu chorobom, w tym rozwojowi guzów prostaty, rakowi płuc, zwapnieniu tętnic, problemom związanym z cukrzycą, a także reumatoidalnemu zapaleniu stawów, astmie i reumatyzmowi.

Dorota Feluś

Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

pexels-photo-306800

pexels-photo-306800

fot.sdnet01/pixabay.com

fot.sdnet01/pixabay.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama