Dwadzieścia minut jogi skuteczniej pobudza mózg do pracy niż intensywne ćwiczenia, typu aerobic. Fakt ten potwierdziło badanie, w ramach którego studenci najpierw odbyli 20-minutową sesję hatha jogi, obejmującą przyjmowanie postaw w pozycji siedzącej, stojącej i leżącej, którą zakończyła krótka medytacja i głębokie oddychanie.
W innym dniu ci sami uczestnicy badania zaliczyli 20-minutową sesję ćwiczeń aerobowych, w ramach których chodzili szybkim krokiem lub biegali po ruchomej bieżni, utrzymując szybkość uderzeń serca na minutę w zakresie 60-70 proc. swojego indywidualnego maksimum. Po każdej sesji przeprowadzano serię testów sprawdzających czas reakcji, koncentrację i pamięć roboczą.
Okazało się, że po odbyciu ćwiczeń jogi studenci zdecydowanie szybciej i dokładniej wykonywali zadania testowe sprawdzające pamięć roboczą i opanowanie. Te dwa ostatnie są miernikiem funkcji mózgu związanej z umiejętnością koncentracji, przyswajania i przetwarzania nowych informacji. Podobnego rezultatu nie zaobserwowano po treningu na bieżni.
Uważa się, że przyczyną takiego stanu są tworzące system jogi – poza ćwiczeniami ruchowymi – ćwiczenia oddechowe i medytacyjne, które wyciszają umysł i ciało, eliminują rozpraszające myśli oraz redukują lęk i stres. To wszystko przekłada się na lepsze wyniki podczas testów badających funkcje kognitywne. Podobne rezultaty zaobserwowano wśród osób starszych uprawiających jogę regularnie.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Reklama