Chroniczny ból pleców, który jest najczęściej skutkiem złej postawy, urazów lub napięcia mięśni, może mieć przemożny, negatywny wpływ na jakość życia. W takiej sytuacji lekarze najczęściej przepisują leki przeciwbólowe, które nie tylko nie usuwają przyczyny, ale mogą wywołać więcej problemów. Oczywiście, w wielu przypadkach bez takich środków trudno egzystować.
Z pomocą może przyjść joga. W ramach jednego z ostatnich badań naukowcy przeanalizowali dwanaście wcześniejszych randomizowanych prób kontrolnych, którymi objęto w sumie 1080 osób w wieku od 42 do 48 lat. Podczas każdej z nich porównywano wpływ jogi na ból pleców z innymi rodzajami ćwiczeń lub biernym spędzaniem czasu. Wszyscy uczestnicy skarżyli się na niesprecyzowany ból lędźwi, który trwał co najmniej trzy miesiące, a jego przyczyną nie był uraz ani konkretna choroba. Na potrzeby prób ułożono ćwiczenia specjalnie pod kątem bólu pleców. Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu i trwały od 45 do 90 minut. Poza pozami (asanami) obejmowały medytację i ćwiczenia oddechowe. Stwierdzono, że uprawianie jogi jest zdecydowanie bardziej efektywne niż bierne spędzanie czasu, ale w porównaniu z innym rodzajem ćwiczeń nie zawsze jest korzystniejsze. Około pięć procent uczestników wręcz skarżyło się, że pod wpływem jogi ich ból pleców spotęgował się. Mimo takich rezultatów, wielu ekspertów uważa, że terapeutyczna joga jest pomocna. Wskazują, że poprzez rozciąganie obniża lub wręcz usuwa napięcie mięśni pleców i poprawia gibkość całego ciała, co w rezultacie zapobiega urazom. Co więcej, dzięki obniżeniu poziomu stresu joga pomaga odzyskać kontrolę nad bólem.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Reklama