O tym, jak trudno utrzymać jest czystość we wnętrzu samochodu wie każdy właściciel i użytkownik czterech kółek. Oto kilka praktycznych porad dotyczących usuwania plam, zanieczyszczeń i przykrych zapachów.
Czyszczenie wnętrza w 10 punktach
1. Czyszczenie samochodu powinniśmy zacząć o wysprzątania z niepotrzebnie nagromadzonych śmieci, opakowań, gazet, ulotek reklamowych, itp.
2. Wyjmij dywaniki samochodowe i strzepnij piasek, a następnie odkurz siedzenia, szczególnie w zagłębieniach, gdzie najczęściej zbiera się kurz i różnego rodzaju drobiny.
3. Odkurz podłogę auta, również pod siedzeniami.
4. Jeżeli któryś z dywaników lub siedzenie jest poplamione, za pomocą wilgotnego ręcznika nałóż na plamę odrobinę szamponu do mycia auta, a następnie zetrzyj szampon wilgotną gąbką i pozostaw do wyschnięcia.
5. Umyj szyby używając płynu do mycia okien. Użyj płynu bez amoniaku, który może uszkodzić wnętrze. Do mycia okien najlepiej użyj ściereczek z mikrofibry.
6. Odkurz lub zetrzyj kurz z deski rozdzielczej i schowków znajdujących się w drzwiach auta. Do mycia trudno dostępnych miejsc możesz użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Zwracam uwagę na unikanie mycia szybek i ekranów na desce rozdzielczej jakimkolwiek innym środkiem niż ten, który używamy do czyszczenia ekranów telewizorów, komputerów i telefonów.
7. Jeżeli tapicerka samochodowa jest brudna to możemy ją wyprać. Wnętrze wykonane z klasycznych tkanin, od podłogi po sufit pierze się tym samym środkiem. Trzeba jednak pamiętać, że podłogę pierzemy przy pomocy szczotki, a podsufitkę trzeba czyścić delikatniej. Najlepiej pianę nanosić przy pomocy miękkiej szmatki. Należy uważać, aby nie nasączyć czyszczonych powierzchni zbyt mocno, szczególnie podsufitki, która pod wpływem ciężaru wody może się odkleić i opaść.
8. Wnętrze wykończone skórą wymaga zastosowania innych środków czyszczących. Delikatny materiał myje się miękką szczotką, gąbką lub szmatką (w zależności od stopnia zabrudzenia). Jeśli brud wszedł głęboko w pory, trzeba użyć szczotki. Operujemy nią bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić materiału. Detergenty przed nałożeniem na fotele najlepiej spienić, aby nie spływały. Po umyciu tapicerkę nacieramy mleczkiem konserwującym. Taki zabieg należy wykonywać raz na pół roku, bo w przeciwnym razie skóra straci swoje właściwości, stanie się brzydka, twarda i zacznie pękać.
9. W nowoczesnych samochodach coraz częściej stosowana jest chropowata i miękka tapicerka wykonana z alcantary (połączenie poliestru i polistyrenu). Często tapicerka jest mieszana ze skórą, np. siedzenia wyłożone są alcantarą, a obicia boczne skórą. Tapicerka z alcantary uważana jest za łatwą w utrzymaniu i pielęgnacji. Aby ją wyczyścić, wystarczy użyć zwilżonej ściereczki, którą przeciera się poszczególne elementy oraz płynu do rozpuszczania zabrudzeń. Po wyczyszczeniu tapicerki koniecznie jest użycie środków przeznaczonych do pielęgnacji alcantary. Należy pamiętać, że do czyszczenia tapicerki z alcantary konieczne jest użycie odpowiednich środków, w innym przypadku można spowodować trwałe uszkodzenia tapicerki.
10. Ostatni punkt to oczyszczenie bagażnika. Przy okazji dobrze jest usunąć z niego wszystkie ciężkie przedmioty, które niepotrzebnie zwiększają zużycie paliwa. Koniecznie zajrzyj do wnęki na koło zapasowe, gdzie często zbiera się woda i zanieczyszczenia, które z czasem zaczynają gnić i brzydko pachnieć
Usuwanie przykrych zapachów
Pierwszym punktem powinno być zawsze sprawdzenie i ewentualna wymiana kabinowego filtra powietrza. Praktycznie wszystkie współczesne samochody wyposażone są w taki filtr, który mieści się zwykle za schowkiem w desce rozdzielczej lub pod maską silnika, za kratkami wlotowymi powietrza przy przedniej szybie.
Oto sprawdzone sposoby na usunięcie przykrych zapachów:
– Rozsypanie sody oczyszczanej w samochodzie, a następnie rozgrzanie wnętrza. Silnik po kilkunastu minutach można wyłączyć, ale samochód powinien być zamknięty przez kilka godzin. Po otworzeniu należy wnętrze dobrze odkurzyć.
– Umieszczenie na jedną noc węgla do grilla we wnętrzu samochodu.
– Zamknięcie w samochodzie otwartego pojemnika że zmieloną kawą, wystarczy na jedną noc.
– Przetarcie siedzeń komercyjnymi zmiękczaczami używanymi w suszarkach.
– Umieszczenie w samochodzie przez noc otwartego pojemnika z octem.
– Umieszczenie w samochodzie pojemnika z ugotowanymi pałeczkami cynamonu.
– Umieszczenie we wnętrzu skórki z cytryny i pomarańczy.
Usuwanie zapachu skisłego mleka
W butelce z rozpylaczem wymieszaj cztery części wody z jedną częścią octu. Rozpyl ten roztwór na poplamioną powierzchnię. Pozostaw na pięć godzin, a następnie osusz czystym ręcznikiem. Podczas czyszczenia należy pozostawić otwarte okna, aby umożliwić przepływ powietrza.
Usuwanie śladów psa
Zapach psa usuwamy podobnie jak wszystkie inne zapachy. Przydatnym sposobem jest wstawienie do wnętrza otwartego pojemnika z piaskiem do kociej kuwety. Sierść usuwamy używając antystatycznego spraju, a następnie przy pomocy wałka do usuwania włosów z ubrań.
Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
Reklama