Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 11:19
Reklama KD Market

Dreamersi zagrożeni deportacją

/a> Manifestujący w Waszyngtonie trzymają zdjęcia osób, które skorzystały z programu DACA fot.Michael Reynolds/EPA


Prezydent Donald Trump jeszcze w tym tygodniu może zlikwidować program DACA, chroniący przed deportacją młodych nieudokumentowanych imigrantów. Dlatego politycy w Illinois przyłączyli się do ogólnokrajowej akcji na rzecz utrzymania programu.

Kongresman Mike Quigley, (demokrata, 5. okręg), burmistrz Rahm Emanuel i grupa burmistrzów z przedmieść metropolii zaapelowali do administracji prezydenta Donalda Trumpa, aby utrzymał w mocy program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) wprowadzony jako dekret przez Baracka Obamę, pod nieobecnośc ustawy określanej jako DREAM Act (Development, Relief, and Education for Alien Minors Act).

Zarówno DACA jak i DREAM Act dotyczą młodych ludzi – zwanych „dreamersami” – którzy jako dzieci zostali przez rodziców przywiezieni do USA, tu się wychowali, wykształcili i zasymilowali kulturowo; wielu nie zna nawet kraju i języka rodziców.

– DACA pozwala wielu nieudokumentowanym Amerykanom legalnie pracować w Stanach Zjednoczonych – powiedziała Gosia Labno podczas spotkania 30 sierpnia w chicagowskim biurze kongresmana Quigleya. Labno, stypendystka wydziału komunikacji w Energy Policy Institute korzystająca z DACA, stwierdziła, że jej rodzice opuścili ojczysty kraj, by stworzyć swym dzieci lepsze perspektywy życiowe. – Bez DACA spełnienie naszych amerykańskich marzeń nie byłoby możliwe – dodała.

Telewizja Fox podała – powołując się na wiarygodne źródła w Białym Domu – że program DACA może zostać rozwiązany przez prezydenta Donalda Trumpa już w piątek, 1 września. Likwidacji programu domagają się prokuratorzy generalni kilku południowych stanów m.in. Ken Paxton z Teksasu.

Organizacje broniące praw imigrantów, np. Resurrection Project oraz Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights (ICIRR), przygotowują się na wypadek likwidacji DACA udostępniając bezpłatne porady prawne.

Jak szacuje ICIRR, w Illinois mieszka 42 376 osób objętych DACA. To najwięcej w rejonie Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych.

Program DACA został wprowadzony w 2012 r. i w skali kraju obejmuje około 200 tys. osób. Według źródeł w Białym Domu, prezydent Trump pozwoli wygasnąć programowi bez możliwości odnowienia statusu. Prokurator Teksasu Ken Paxton zagroził, że jeśli Trump nie podejmie szybko decyzji, to 5 września zaskarży DACA w sądzie federalnym.

(ao)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama