Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 12:34
Reklama KD Market

Boże Ciało na Trójcowie

Boże Ciało na Trójcowie


Boże Ciało w Chicago tłumnie zgromadzeni na uroczystości trójcowianie uczcili mszą świętą i procesją do czterech ołtarzy, usytuowanych przy sąsiadujących z parafią ulicach.

W niedzielę, 18 czerwca prawie dwa tysiące wiernych, głównie z parafii pw. Trójcy Świętej w Chicago, celebrowało uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, której liturgii przewodniczył ks. Paweł Bandurski SChr – prowincjał księży chrystusowców w Ameryce Północnej. Tego dnia ksiądz prowincjał obchodził również 25-lecie święceń kapłańskich.

W homilii ksiądz Bandurski SChr mówił o istocie eucharystii, która dla każdego jest wyzwaniem wiary. – Kościół daje nam przeżyć największą tajemnicę, z jaką spotykamy się w naszej wierze. Tajemnicę, która domaga się od każdego z nas nie tylko odpowiedzi intelektualnej, bo nasz intelekt nie jest w stanie do końca zrozumieć tej tajemnicy, ale przede wszystkim odpowiedzi serca, które ogarnione miłością pożywiane jest wiarą – mówił ksiądz Bandurski, kierując też do wiernych wiele pytań. – W procesji będziemy wielbić Pana, ale co za tym stoi? […] Gdybyśmy zrozumieli, czym jest eucharystia, gdybyśmy dali poddać się tej miłości, to wtedy serce odnalazłoby pokój, a zmagania znalazłyby przystań w sercu Jezusa.

Ksiądz Bandurski zwrócił uwagę na fakt, że zbliżenie człowieka do Boga jest możliwe i zależy od decyzji każdego z nas: – Gdybyś chciał, to aktem woli, który wypływa z miłości, dokonałbyś decyzji w swoim życiu, które skutkowałyby na wieczność.

Po uroczystej mszy świętej procesja z Najświętszym Sakramentem ruszyła po ulicach parafii: Noble, Division, Milwaukee, Ashland i Division. Na początku niesiony był krzyż wśród zapalonych pochodni, za nim obraz „Jezu, ufam Tobie”. Potem szły sztandary i feretrony, figura Matki Boskiej Fatimskiej, księża, siostry zakonne, ministranci, dziewczynki w białych sukienkach sypiące kwiatki. Centralnym miejscem procesji był Najświętszy Sakrament, niesiony pod baldachimem, za którym podążali wierni.

W czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej w kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywana potocznie Bożym Ciałem. Jest to święto należące do świąt nakazanych, których lista jest regulowana przez Kodeks prawa kanonicznego. Tego dnia wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych. W niektórych krajach święto przenoszone jest na najbliższą niedzielę."



Cztery ołtarze zostały przygotowane przez grupy działające przy parafii. Pierwszy, przy ulicy Division, przygotowała polska szkoła im. Trójcy Świętej. Na centralnym miejscu widniała myśl św. Jana Pawła II: „Eucharystia łączy niebo z ziemią”. Przed ołtarzem śpiewały dzieci ze scholi Dzieci Pana Boga.

Przy 1209 N. Milwaukee znajdował się drugi ołtarz – udekorowany zielenią i kwiatami z kapliczką Pana Jezusa, który przygotowały rodziny Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”. Młodzież w modlitwie prosiła o dobro, a także o światło Ducha Świętego, aby móc odczytać swoje powołanie.

Trzeci ołtarz przy ulicy Ashland zbudowali panowie ze wspólnoty Anawim. Doświadczeni życiem dziadkowie i pradziadkowie w modlitwie wyrażali wdzięczność za dźwigany krzyż i otrzymaną miłość.

Ostatni, czwarty ołtarz został zrobiony przez rodziny z Niedzielnego Programu Katechetycznego, a umieszczony na nim napis głosił: „Ja jestem światłością świata”. Modlący skierowali do Boga modlitwę uwielbienia, przebłagania i prośby.

Procesja zakończyła się w kościele uroczystym błogosławieństwem na cztery strony świata. Zaintonowano hymn „Ciebie Boga wysławiamy”, odśpiewano modlitwę „Wielbię Ciebie”, a na zakończenie rozbrzmiała pieśń „Boże, coś Polskę”.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama