Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 12:39
Reklama KD Market

Były naczelny „Dziennika Związkowego” skończył 98 lat!

Były naczelny „Dziennika Związkowego” skończył 98 lat!


Redaktor Jan Krawiec 15 czerwca skończył 98 lat. Byłego naczelnego „Dziennika Związkowego” odwiedzili członkowie redakcji, którzy pojawili się z tortem, kwiatami i życzeniami od całego zespołu naszej gazety, ale także od prezesa Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka Spuli, który jest również wydawcą „Dziennika Związkowego”.

Redaktor Krawiec nie krył wzruszenia. Odczytał urodzinowe kartki, pokroił tort, a następnie usiadł z nami do chwili wspomnień. Podczas rozmowy Pan Jan nie krył dumy z faktu, że Instytut Pamięci Narodowej wydał w 2015 r. jego wspomnienia („Od Bachórca do Chicago”). Jednak emerytowany dziennikarz nie jest zadowolony z tytułu, który IPN dał książce. Autor chciał, by jego wspomnienia nosiły tytuł „Żywot człowieka niepoczciwego”. Tak przed laty zatytułował swój autobiograficzny cykl publikowany na łamach „Dziennika Związkowego”, nawiązujący do „Żywota człowieka poczciwego” Mikołaja Reja. Doszliśmy jednak wspólnie do konkluzji, że dzięki tytułowi narzuconemu przez IPN, rodzinna wioska red. Krawca, Bachórzec nad Sanem, ma szansę na zaistnienie.

Pytaliśmy Pana Jana o receptę na długowieczność i tak znakomitą kondycję. Jak usłyszeliśmy – dobra whisky nikomu nie zaszkodziła, a pogoda ducha bardzo pomaga w zachowaniu zdrowia.

Jubilat jest na bieżąco z prasą krajową i polską. Regularnie także dostaje i czyta „Dziennik Związkowy”. Jak mówi, na czytaniu, które sprawia mu ogromną przyjemność, upływają mu dni.

Panie Janie, życzymy dobrych lektur w dobrym zdrowiu i 200 lat!

Zespół „Dziennika Związkowego”



Jan Krawiec (rocznik 1919) – chicagowski dziennikarz, były długoletni redaktor „Dziennika Związkowego”, kombatant II wojny światowej, patriota polski, działacz polonijny. Pochodzi z wsi Bachórzec nad Sanem. Po maturze trafił do podchorążówki, którą skończył w stopniu kaprala podchorążego. W sierpniu 1939 roku został przydzielony do 38. Pułku Piechoty w Przemyślu.

Po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej. W konspiracji najpierw organizował logistyczne wsparcie dla polskich żołnierzy, którzy przez Węgry próbowali dostać się do Francji, później redagował biuletyn podziemny. Poszukiwany przez gestapo. Był więźniem obozów Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldu.

Na emigracji w USA ukończył chicagowski Uniwersytet Loyoli. W latach 1968–1985 Jan Krawiec był redaktorem naczelnym „Dziennika Związkowego”. Od wielu lat w Muzeum Holocaustu w Skokie koło Chicago regularnie spotykał się z młodzieżą szkolną, by opowiadać o czasie znanym jej tylko z podręczników. Wspomnień Jana Krawca wysłuchało ponad trzy tysiące młodych ludzi.

W 2015 r. wspomnienia Jana Krawca „Od Bachórca do Chicago” zostały wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. W ubiegłym roku Jan Krawiec był honorowym marszałkiem Parady 3 Maja w Chicago.

 

Zdjęcia: Grzegorz Dziedzic, Ewa Malcher


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama