Powoli zbliża się czas letnich wyjazdów. Wakacje powinny być dla dzieci czasem beztroskiego wypoczynku, ale także okazją do rozwoju samodzielności i nawiązania ciekawych znajomości. Do tych celów doskonale posłuży wyjazd na pierwszą kolonię.
Dziecko, które wyjeżdża pierwszy raz na kolonię, powinno posiadać umiejętności:
– samodzielnego ubierania się oraz mycia (powinno posiadać nawyk zmieniania brudnych rzeczy na czyste i codziennej higieny)
– zapamiętywania wyglądu swoich rzeczy
– komunikatywności z dorosłymi – powinno wiedzieć, że wychowawca na obozie jest od tego, aby z każdym problemem się do niego zwracać
– nawiązywania relacji z rówieśnikami
– podporządkowywania się poleceniom wychowawcy i zgadzania się na wolę większości grupy
– „wyczuwania” upływu czasu, np. odróżniania kwadransa od pół godziny.
Tęsknota za rodzicami
Dla wielu rodziców przeżywanie przez dziecko tęsknoty na wyjeździe stanowi powód do odwlekania decyzji o pierwszej kolonii. W głośnych rozmowach wyrażają obawy: „jeśli będzie bardzo tęsknić, to go zabiorę do domu”, „martwię się, że będzie za bardzo tęsknić”. W ten sposób nieświadomie przekazują dziecku sygnał, że odczuwanie tęsknoty będzie stanowiło dla niego krzywdę. A przecież każdy człowiek tęskni za bliskimi i jest to całkowicie normalne uczucie, świadczące o tym, że jesteśmy ze sobą związani jako rodzina.
Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl
Edyta Sochacka – organizator turystyki dziecięcej i młodzieżowej. Organizuje kolonie, obozy, zielone szkoły i wycieczki dla dzieci. Jej pasją są dzieciaki, podróże oraz turystyka dzieci i młodzieży. Założycielka Portalu Turystyki Dziecięcej KOGIS.
Reklama