poniedziałek, 14 października 2024 19:27

Żużlowa GP - trzecie miejsce Dudka w Krsku, zwycięstwo Vaculika

Patryk Dudek zajął trzecie miejsce w żużlowej Grand Prix Słowenii w Krsku, inauguracyjnej rundzie mistrzostw świata. Wygrał Słowak Martin Vaculik, przed Szwedem Fredrikiem Lindgrenem.

Dudek jako jedyny z czwórki Polaków zdołał awansować do półfinału. Piotr Pawlicki został sklasyfikowany na 10. miejscu, Bartosz Zmarzlik na 11., a Maciej Janowski na 12.Debiutujący jako stały uczestnik cyklu GP Dudek świetnie rozpoczął turniej w Krsku. Wygrał dwa pierwsze wyścigi, w kolejnym był drugi i po trzech seriach wyścigów prowadził w zawodach. Wprawdzie w dwóch ostatnich startach rundy zasadniczej mistrz świata juniorów z 2013 roku zdobył tylko jeden punkt, ale i tak pewnie awansował do czołowej ósemki. Sztuka ta nie udała się pozostałym biało-czerwonym. Po fatalnym początku Zmarzlik (brązowy medalista MŚ 2016) oraz Janowski nie zdołali już odrobić strat, a Pawlicki jako jedyny z Polaków nie zdołał wygrać żadnego wyścigu.Dudek dał pokaz jazdy w pierwszym półfinale. Prowadził od startu i później tylko powiększał przewagę. Z drugiego miejsca awansował jego kolega z Falubazu Zielona Góra Australijczyk Jason Doyle. Po chwili stawkę finalistów uzupełnili Vaculik i Lindgren.W ostatnim wyścigu najlepiej wystartował Vaculik i to on jako pierwszy minął linię mety. Dudek próbował atakować jadącego na drugiej pozycji Lindgrena, ale bez powodzenia. Słowak po raz drugi w karierze wygrał turniej GP - poprzednio w 2012 roku w Gorzowie Wlkp., gdy zastępował kontuzjowanego Jarosława Hampela. Dudek po raz pierwszy stanął na podium.Kolejny turniej odbędzie się 13 maja w Warszawie.