Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 05:38
Reklama KD Market

Szukanie optymizmu



Liczne badania naukowe potwierdzają, że pesymizm wiąże się z wyższym ryzykiem śmierci przed skończeniem 65 roku życia. Odwrotnie, regularne wyrażanie pozytywnych emocji – takich jak optymizm – jest powiązane z różnymi korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszonym wydzielaniem hormonu stresu kortyzolu, lepszym funkcjonowaniem układu odpornościowego i obniżonym ryzykiem chronicznych chorób.

Tym, którzy są zestresowani lub odczuwają silny niepokój, co może być efektem pesymistycznego spojrzenia na życie, eksperci radzą:

1. Zbudować nawyki promujące zdrowie poprzez właściwy sposób odżywiania, regularne ćwiczenia i odpowiednią ilość snu. Warto również rozważyć przyjmowanie suplementu omega-3 wysokiej jakości, jako że wymienione nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na poprawę nastroju.
2. Wyrażać w szczery sposób swoje emocje, by efektywnie sobie z nimi radzić.
3. Zwierzać się komuś – współlokatorowi, dobremu przyjacielowi lub zaufanemu członkowi rodziny.
4. Jak najczęściej się śmiać. Nawet sztuczny śmiech ma zdrowotne korzyści. Można oglądać komedie, wymieniać się zabawnymi historiami z bliskimi przyjaciółmi i członkami rodziny, a nawet uśmiechać się i śmiać się do lustra.
5. Patrzeć na szklankę tak, jak gdyby w połowie była pełna, a nie pusta.
6. Każdego wieczoru sporządzać listę trzech – pięciu pozytywnych rzeczy, jakie wydarzyły się w ciągu dnia

Dorota Feluś

Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama