Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 10:29
Reklama KD Market

Największe spadki indeksów na nowojorskich giełdach od 5 miesięcy

S&P 500 i Dow Jones Industrial straciły we wtorek ponad 1 proc., notując największe spadki od 5 miesięcy.

S&P 500 i Dow Jones Industrial straciły we wtorek ponad 1 proc., notując największe spadki od 5 miesięcy. Inwestorzy obawiają się, że niepowodzenie w uchwaleniu nowej ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych może opóźnić cięcia podatkowe, na które liczy rynek.


Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,14 proc. do 20 668,01 pkt. S&P 500 zniżkował o 1,24 proc. i wyniósł 2344,02 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 1,83 proc. i wyniósł 5793,83 pkt.

Wśród spółek z S&P 500 najmocniej traciły banki, a do spadków DJI najbardziej przyczynił się Goldman Sachs.

Inwestorzy czekają na czwartkowe głosowania w amerykańskim Kongresie. Administracja Donalda Trumpa oczekuje, iż głosami Republikanów zostanie przegłosowane zniesienie obecnie obowiązującej ustawy o ochronie zdrowia tzw. Obamacare. Prezydent Trump i jego otoczenie wielokrotnie sugerowali, iż dopiero po likwidacji Obamacare będzie możliwe wprowadzenie wyczekiwanej przez rynek reformy podatkowej.

We wtorek Trump zabiegał o głosy Kongresmenów, argumentując m.in., jak podaje amerykańska prasa, iż mogą oni stracić stanowiska w 2018 r.

W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdują się również liczne wypowiedzi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej. We wtorek Neel Kashkari, który jako jedyny opowiedział się w marcu przeciwko podwyższeniu stopy proc. przez Fed do 0,75-1,0 proc., ocenił, iż Fed powinien tolerować wyższą od 2-proc. celu inflację tak długo, jak tolerował niższą od celu dynamikę cen. Kashkari bronił również swojej decyzji z ubiegłotygodniowego posiedzenia Fed, argumentując m.in. iż Fed nie powinien podwyższać na razie stóp proc., gdyż inflacja pozostanie na niskim poziomie.

Na czwartek zaplanowano wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

Notowania ropy idą w dół. Baryłka WTI tanieje o 1,8 proc. i kosztuje 47,5 dolara, a Brent traci 1,4 proc. do 50,9 dolara.

Na rynku walutowym osłabia się dolar. Kurs EUR/USD rośnie o 0,7 proc. do 1,081, a USD/JPY spada o 0,8 proc. do 111,7. (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama