Szef sądu okręgowego powiatu Cook Timothy C. Evans podpisał rozporządzenie, na mocy którego osoby aresztowane i przetrzymywane na komisariatach zyskają dostęp do bezpłatnej konsultacji prawnej. Dotychczas tylko niespełna 1 proc. zatrzymanych przez policję skorzystało z reprezentacji prawnej. Jeśli zostałeś aresztowany, koniecznie poproś o adwokata.
Decyzja sędziego Evansa z 14 marca ma szansę zasadniczo zmienić istniejące status quo. Obecnie lwia część aresztantów po raz pierwszy widzi adwokata dopiero, kiedy staje przed obliczem sędziego w celu wyznaczenia kaucji.
„Chcę się upewnić, że od samego początku, kiedy obywatel styka się z wymiarem sprawiedliwości ma zagwarantowane wszystkie przysługujące mu konstytucyjnie prawa”– napisał w uzasadnieniu swej decyzji sędzia Evans.
Przypomniał także, że do chwili udowodnienia winy, każda zatrzymana osoba pozostaje niewinna, a ponadto „musi mieć możliwość spotkania z adwokatem zanim będzie rozmawiać z kimkolwiek innym”.
Na mocy rozporządzenia biuro prawne obrońcy publicznego powiatu Cook (Law Office of the Cook County Public Defender) zostało wyznaczone do wysyłania swoich adwokatów do komisariatów, z których nadejdzie telefoniczne zapotrzebowanie prawnej konsultacji w normalnych godzinach pracy w ciągu tygodnia. Natomiast po godzinach urzędowania biura obrońcy publicznego oraz w weekendy, niedziele i święta adwokata zapewni organizacja charytatywna First Defense Legal Legal Aid – poinformowała naszą gazetę dyrektorka wykonawcza tej organizacji Eliza Solowiej.
Jak oświadczyła Solowiej, w każdym z 22 miejskich komisariatów zostaną umieszczone tablice w trzech językach – angielskim, hiszpańskim i polskim – informujące zatrzymanych o przysługującej im pomocy prawnej i zawierające numery telefonów do Law Office of the Cook County Public Defender i do First Defense Legal Aid.
O tym, że aresztanci nie znają swoich praw, najlepiej świadczą liczby. W 2016 r. na 86 677 aresztowań dokonanych w powiecie Cook tylko w 838 przypadkach zatrzymani spotkali się z prawnikiem na komisariacie, co stanowi mniej niż 1 procent.
Według Solowiej, zapewnienie reprezentacji prawnej po zatrzymaniu może w diametralny sposób zmienić przebieg postępowania śledczego na korzyść podejrzanego o przestępstwo i zapobiec nieprawdziwym wyrokom skazującym, które są poważnym problemem dla wymiaru sprawiedliwości powiatu Cook. – Nie bez przyczyny Chicago nazywane jest stolicą wymuszonych przyznań do winy – mówi Solowiej.
Na 86 677 aresztowań w powiecie Cook tylko w 838 przypadkach zatrzymani spotkali się z prawnikiem na komisariacie"
By skorzystać z bezpłatnej wizyty obrońcy, aresztant musi się jednak o nią upomnieć, a następnie skontaktować z podanym numerem telefonu. Może to zrobić w swoim ojczystym języku. Solowiej przestrzega jednak przed udzielaniem informacji przez tłumacza pracującego dla policji. – Nie należy wdawać się z nim w rozmowę, tylko trzeba powtórzyć swą prośbę o adwokata. Po aresztowaniu najlepiej jest w ogóle nic nie mówić, tylko domagać się prawnika – instruuje dyrektorka First Defense Legal Aid.
Również osoby o niedokumentowanym statusie zatrzymane przez policję, powinny poprosić o adwokata. – Reprezentacja prawna w sprawie karnej, czy w każdej innej, może zapobiec poważnym konsekwencjom imigracyjnym w przyszłości, z deportacją włącznie – wyjaśnia.
Aktualnie First Defense Legal Aid nie dysponuje adwokatami mówiącymi po polsku. Dlatego Solowiej – Polka z trzeciego pokolenia nieznająca języka dziadków – zwróciła się do polonijnych adwokatów o nawiązanie współpracy z jej organizacją.
Warto dodać, że rozporządzenie sędziego Evansa nie oznacza obligatoryjnie przyznanej obrony. Wizyty prawników będą uzależnione od możliwości personalnych biura prawnego, ale jak zapewnia sędzia Evans, obrońcy będą się starali pomagać w możliwie największej liczbie spraw.
W 2015 r. aż w 89 proc. spraw aresztowani byli reprezentowani przez adwokatów z biura prawnego obrońcy publicznego powiatu Cook. Biuro obrońcy publicznego jest więc przeciążone pracą, dlatego – zgodnie z prośbą sędziego Evansa – nie publikujemy numeru telefonu tej instytucji, by zapobiec kontaktowaniu się z nią w błahych sprawach; jej numer zarezerwowany jest dla aresztantów.
(W tekście wykorzystano materiał prasowy biura sędziego sądu okręgowego powiatu Cook)
Alicja Otap
[email protected]