Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 16:22
Reklama KD Market
Reklama

Zamiast kawy



Wbrew badaniom naukowym kawa nie jest odpowiednim napojem dla każdej osoby. Można ją zastąpić naparem yerba mate, przygotowywanym z wysuszonych i rozdrobionych liści oraz gałązek liści ostrokrzewu paragwajskiego.

Jego niezwykłe właściwości zostały potwierdzone w laboratorium. Zawiera wiele cennych minerałów i witamin, w tym: witaminę A (uodparnia organizm na infekcje, poprawia wzrok), witaminę B1 (wpływa korzystnie na stan układu nerwowego), witaminę B2 (wzmacnia włosy, zapobiega stanom zapalnym oczu), witaminę C (wzmacnia zęby, zwiększa ilość czerwonych ciałek krwi), fosfor (niezbędny do utrzymania sprawności systemu nerwowego i wydolności organizmu), żelazo (konieczne do utrzymania normalnego poziomu sprawności fizycznej), wapno (wzmacnia kości i zęby).

Z badań przeprowadzonych przez argentyńskich naukowców wynika, że napar z ostrokrzewu paragwajskiego podtrzymuje mineralną gęstość kości u kobiet, które przeszły menopauzę. Stwierdzono, że gęstość kości u pań, które piły napar, była o 9,7 proc. wyższa w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i o 6,3 proc. wyższa w okolicy kości udowej tuż poniżej stawu biodrowego niż u kobiet, które naparu nie spożywały.

Poza tym odkryto, że regularne picie yerba mate podnosi sprawność fizyczną i intelektualną, zwiększa żywotność i energię, poprawia zdolność koncentracji, zwiększa odporność organizmu, reguluje przemianę materii (m.in. ułatwia trawienie pokarmów), odbudowuje zniszczone ściany żołądka i jelit, stymuluje osłabiony centralny układ nerwowy i likwiduje rozdrażnienie. Należy pamiętać, że w związku z tym, że zawiera ksanteny (ang. xanthenes) – grupę organicznych związków chemicznych, które obejmują kofeinę – działa pobudzająco, rozszerza naczynia krwionośne i pobudza pracę serca.

Dorota Feluś

Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama