Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 11:26
Reklama KD Market

Polacy w całym kraju upamiętniają "Żołnierzy Wyklętych"



Udziałem w uroczystych mszach świętych, apelami, marszem pamięci, opowieściami historycznymi oraz składaniem kwiatów Polacy rozpoczęli w sobotę upamiętnianie Żołnierzy Niezłomnych. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest 1 marca.

Apelem pamięci i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na stołecznym Cmentarzu Bródnowskim uczczono w sobotę ofiary terroru komunistycznego.

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda. "Heroiczna walka +Żołnierzy Wyklętych+ była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę" - napisał prezydent.

"Wobec braku realnych szans na powodzenie i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstania styczniowego. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczpospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my Polacy cenimy wyżej niż własne życie - honor, wolność, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. Jestem przekonany, że pamięć o +Żołnierzach Wyklętych+ umacnia w nas Polakach wolę trwania przy tych imponderabiliach" - podkreślił Andrzej Duda. Prezydent wyraził hołd dla żołnierzy powstania antykomunistycznego.

W sobotę mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Maczka uczczono także 75-lecie powstania tej formacji, która wsławiła się m.in. wyzwalaniem północnej Francji, Holandii i Belgii spod okupacji niemieckiej. W południe na pl. Inwalidów, przy którym znajduje się pomnik 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka odbyły się dalsze uroczystości rocznicowe.

Popołudniu przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęła się uroczystość z udziałem delegacji z Kresów. Z kolei przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie miała miejsce uroczystość pod hasłem "Żołnierze Wyklęci-Niezłomni i ich kontynuatorzy - Stefan Melak".

W ramach przygotowań do obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" modlono się i wspominano historię przed dawnymi siedzibami NKWD i UB 1944/45 w Aninie, przed dawną siedzibą X Departamentu MBP w Miedzeszynie Starym oraz koło dawnego pałacyku senatora Tadeusza Karszo-Siedlewskiego i budynków, w których po 1944 r. mieściły się obiekty śledcze MBP na Błotach. Sobotnie uroczystości zakończą się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przed tablicą pamiątkową na murze dawnego Aresztu Śledczego na Mokotowie. (PAP)

Katarzyna Krzykowska

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama