Coraz więcej Amerykanów chce zachowania Obamacare - systemu ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonego w czasie prezydentury Baracka Obamy. Demontaż tego systemu i zastąpienie go innym programem było obietnicą wyborczą Donalda Trumpa i Partii Republikańskiej.
Po objęciu prezydentury przez Trumpa Republikanie w Kongresie zabrali się energicznie za spełnianie tej obietnicy. Teraz okazuje się, że grupa zwolenników Obamacare rośnie.
System Obamacare został wprowadzony na podstawie Ustawy o Dostępności Opieki Medycznej (Affordable Health Care) przyjętej wyłącznie głosami Demokratów w marcu 2010 roku.
W ciągu miesiąca od objęcia rządów przez Donalda Trumpa liczba zwolenników zachowania Obamacare wzrosła o 4 pkt proc.
O ile na początku stycznia, przed objęciem urzędu przez Trumpa, za zachowaniem Obamacare w sondażu przeprowadzonym przez portal Politico wspólnie z firmą Morning Consult opowiedziało się tylko 41 proc. badanych (przeciwnych było 52 proc.), obecnie, po miesiącu rządów Trumpa, Amerykanie są równo podzieleni, jeśli chodzi o stosunek do tego systemu.
W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Politico i Morning Consult wśród Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy za utrzymaniem Obamacare opowiedziało się 45 proc. ankietowanych. Przeciw było dokładnie tyle samo, a 10 proc. nie miało zdania.
„(...) Gdy groźba zniesienia Ustawy o Dostępności Opieki Medycznej przenosi się ze sfery koncepcji do sfery konkretów, widać wzrost poparcia dla tego prawa i mniejszą liczbę wyborców opowiadających się za jego całkowitym zniesieniem” – podsumował obecne nastawienie amerykańskiego elektoratu do Obamacare Kyle Dropp, współzałożyciel i główny analityk Morning Consult.
Republikanie rozpoczęli już prace legislacyjne zmierzające do unieważnienia Obamacare i zapowiadają na marzec pierwsze projekty ustaw. Do tej pory jednak nie przedstawili kompleksowego projektu systemu ubezpieczeń zdrowotnych, który miałby zastąpić Obamacare.
Poczynaniom ustawodawczym Republikanów towarzyszy intensywna agitacja przeciwników i zwolenników Obamacare w mediach i podczas często burzliwych spotkań ustawodawców z wyborcami w okręgach wyborczych.
Zdaniem ekspertów z niezależnego, ponadpartyjnego ośrodka badawczego Committee for a Responsible Federal Budget (Komisja na rzecz Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego) całkowity demontaż Obamacare w ciągu najbliższych 10 lat będzie kosztował amerykańskich podatników przynajmniej 350 miliardów dolarów.
Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)