Zęby są jednym z najważniejszych elementów decydujących nie tylko o naszym wyglądzie, ale przede wszystkim o zdrowiu całego organizmu. W zachowaniu ich w dobrym stanie do późnej starości pomoże:
1. Codzienna higiena
Zapobiegnie osadzaniu się na zębach kamienia, bakterii i miękkich złogów, nadwrażliwości na ciepło i zimno, próchnicy i zapaleniom dziąseł.
Jej skuteczność zapewni wyłącznie regularne szczotkowanie zębów, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną (przed lub po szczotkowaniu zębów) oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej (nie tylko usunie resztki bakterii i pokarmu, których nie usunęło szczotkowanie i nitkowanie, ale przywróci też odpowiedni odczyn pH w ustach). Warto pamiętać, że szczotkowanie zębów przy pomocy odpowiednio dobranej szczoteczki (najbezpieczniejsze są szczoteczki miękkie) i pasty powinno odbywać się po każdym posiłku i trwać przez około trzy minuty. Nie wolno przy tym stosować zbyt dużego nacisku ani ruchów w kierunku poziomym, gdyż może to prowadzić do powstania tzw. ubytków klinowych. Szczoteczki należy wymieniać co 2-3 miesiące.
2. Odżywianie
Należy ograniczać przede wszystkim spożycie produktów zawierających cukier, ponieważ to właśnie on jest główną pożywką bakterii próchnicotwórczych. W walce z próchnicą na pewno wspomoże nas fluor, który działając antybakteryjnie, rozcieńcza kwasy powstałe w ustach po posiłkach i dodatkowo wzmacnia szkliwo. Jego najlepszym źródłem są: herbata, ryby, sól fluorowana, ryż, cielęcina i woda mineralna. Należy jednak uważać, gdyż nadmiar fluoru może być szkodliwy dla organizmu. W zachowaniu mocnego szkliwa pomoże wapń, którego dobrym źródłem są: mleko, jogurt naturalny, szpinak, produkty zbożowe, łosoś, sardynki, buraki. Przed powstawaniem kamienia nazębnego może chronić żucie gumy bezcukrowej – najlepiej przez 5-10 minut po każdym posiłku.
Dla zdrowia dziąseł istotna jest witamina C, która korzystnie wpływa na drobne naczynia włosowate (uszczelnia je, uelastycznia i wzmacnia ich ścianki) oraz przeciwdziała odsłanianiu szyjek dziąseł. Jej duże ilości znaleźć można w: kapuście, kiwi, owocach cytrusowych, pomidorach, ziemniakach, selerze, czerwonej papryce i brokułach. O przyjmowaniu dużych dawek witaminy C powinny pamiętać szczególnie osoby ze skłonnością do paradontozy. Na dziąsła korzystnie wpływa również witamina A, która bierze udział w regeneracji nabłonka, a poprzez stymulację wydzielania śliny, zapobiega próchnicy. Jej najlepsze źródła to: marchew, szpinak, melon, agrest, kapusta, morele, dynia, jaja, wątróbka cielęca i drobiowa, czerwone mięso (najlepiej chuda wołowina).
3. Regularne wizyty u stomatologa
Zaleca się kontrolę zębów co najmniej dwa razy w roku.
Dorota Feluś
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Reklama