Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 16:27
Reklama KD Market
Reklama

Spacer dobry dla mózgu



Czasem nauka przyznaje rację starożytnej mądrości dotyczącej prostych, ale zaskakująco efektywnych rzeczy. W tym wypadku chodzi o spacer. Liczne badania potwierdzają buddyjskie przekonanie, że stawianie jednej stopy przed drugą – czyli mówiąc prosto: spacerowanie – jest silnym lekiem dla mózgu, który wzmacnia proces myślenia, poprawia pamięć i chroni organ ten przed chorobami. Poniżej podajemy konkretne powody, dla których warto wprowadzić spacer do codziennej rutyny.

1. Spacerowanie poprawia nastrój, nawet jeżeli tego się nie oczekuje. W ramach najnowszego badania, naukowcy przeprowadzili trzy eksperymenty na setkach studentów. Sprawdzali, czy w trakcie spaceru odczuwali oni przypływ dobrego nastroju, nie wiedząc o tym, że powodem może być spacerowanie (wcześniej przekonali uczestników, że każdy eksperyment jest testem czegoś zupełnie innego). Odkryli, że po zaledwie 12 minutach spacerowania studenci odczuwali większą radość, energię, poprawę koncentracji i wzrost pewności siebie w porównaniu z tym, jak czuli się po tym samym okresie siedzenia.

2. Spacerowanie zwiększa kreatywność, zwłaszcza gdy ktoś szuka jakiegoś rozwiązania. Podczas badania przeprowadzonego na Stanford University u tych, którzy spacerowali, stwierdzono wzrost twórczej inspiracji o średnio 60 proc. w porównaniu z tymi, którzy w tym samym czasie siedzieli. Efekt był szczególnie widoczny w trakcie i po zakończeniu spaceru – od 5 do 16 minut. Zaobserwowano poprawę zwłaszcza w tzw. myśleniu dywergencyjnym, czyli procesie myślowym wykorzystywanym do generowania kreatywnych pomysłów poprzez badanie wielu możliwych dróg rozwiązania problemu.

3. Spacerowanie pobudza tworzenie nowych połączeń między komórkami mózgu – neuronami. Taki jest wynik badania przeprowadzonego na osobach starszych, które obejmowało spacerowanie i inne formy ćwiczeń. Stwierdzono m.in.: „Po roku spacerowania wzrosła łączność funkcjonalna między częściami kory czołowej, tylnej i skroniowej w obrębie sieci standardowej aktywności mózgu (ang. default mode network, DMN ) i czołowej sieci wykonawczej (ang. frontal executive network, FEN) – dwóch sieci mózgowych kluczowych dla dysfunkcji mózgu u osób starszych”.

4. Spacerowanie poprawia tzw. pamięć roboczą. Podczas badania przeprowadzonego w Niemczech odkryto, że u uczestników, którym pozwolono spacerować ich własnym, stałym tempem (w przeciwieństwie do wolniejszego tempa narzuconego przez badaczy), poprawiły się wyniki wymagających testów pamięci. Poprawa była bardziej widoczna u najmłodszych uczestników, ale u wszystkich pamięć robocza poprawiła się na tyle, że postanowili spacerować każdego dnia.

Dorota Feluś

Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama