Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 09:58
Reklama KD Market

Enzym młodości



Nowe badanie pokazuje, że jeden z enzymów może spowolnić chroniczne stany zapalne, które pojawiają się wraz ze starzeniem się organizmu. Zespół badawczy ze School of Medicine na Washington University w St. Louis (we współpracy z Keio University w Tokio) odkrył sposób na to, by komórki zachowywały się, jak gdyby były młodsze niż są w rzeczywistości.

Eksperyment został przeprowadzony na myszach. Cudownym środkiem okazał się być mononukleotyd nikotynoamidowy (NMN), który jest zaangażowany w produkcję innego związku – dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD). Związek ten jest kluczowy dla mechanizmów energetycznych komórki. Naukowcy podawali NMN (z wodą do picia) trzem grupom zdrowych myszy w wieku od 5 do 17 miesięcy. Myszom z jednej z tych grup podawali wysokie dawki NMN, drugiej niskie, a trzecia była grupą kontrolną.

Korzystne zmiany zauważyli u najstarszych myszy, którym podawali największe ilości NMN. Organizmy tych gryzoni wytworzyły więcej NAD oraz − co najważniejsze − niektóre z problemów ściśle związanych ze starzeniem się zniknęły. Zaobserwowano u nich m.in. poprawę wzroku, obniżenie poziomu cukru we krwi i zmniejszenie związanego z wiekiem przybierania na wadze.

– Wiadomo, że z wiekiem ludzie i gryzonie tracą energię. Maleje produkcja enzymu NMN. Ale jeżeli proces ten powstrzymamy, dodając NMN, możemy znów produkować więcej energii. Komórki u człowieka wykorzystują te same przemiany energetyczne co komórki myszy, dlatego mamy nadzieję, że uda się na tej podstawie znaleźć sposób zapewnienia zdrowia w starszym wieku także ludziom – powiedział jeden z głównych autorów badania dr Shin-Ichiro Imai, który jest profesorem biologii rozwoju i medycyny na Washington University.

NMN występuje w kapuście, awokado, ogórkach i brokułach, ale – jak twierdzą uczeni – raczej niemożliwym jest, by z samego tylko pożywienia dostarczyć organizmowi stosowną dawkę enzymu, który sprawi, że będziemy młodzi. Wyniki badania zostały opublikowane w magazynie „Cell Metabolism”. I na koniec dobra wiadomość – w Japonii właśnie przystąpiono do pierwszej fazy testów klinicznych na ludziach, którym podaje się NMN w formie tabletki.

Dorota Feluś

Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama