Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 17 listopada 2024 08:47
Reklama KD Market

Rok 2016 w polityce: szczyt NATO, wizyta papieża, konflikt wokół TK (cz. 1)



Szczyt NATO w Warszawie, wizyta papieża Franciszka, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold, protest opozycji na sali sejmowej - są wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na scenie politycznej w mijającym roku.

STYCZEŃ

6 stycznia - Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z premierem Węgier, szefem węgierskiego Fideszu Victorem Orbanem

7 stycznia - Prezydent Andrzej Duda przy okazji uroczystości nominacji sędziów spotkał się z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim; prezydent i prezes TK mieli rozmawiać za zamkniętymi drzwiami.

8 stycznia - Jacek Kurski został powołany na prezesa Telewizji Polskiej przez ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. Barbara Stanisławczyk została powołana na prezesa Polskiego Radia przez ministra skarbu państwa.

- Rafał Bochenek został rzecznikiem rządu Beaty Szydło.

- W Monitorze Polskim ukazały się postanowienia prezydenta z połowy grudnia o odwołaniu ambasadorów RP w Madrycie Tomasza Arabskiego i uchylające postanowienie poprzednika o mianowaniu Marcina Wojciechowskiego ambasadorem w Kijowie.

9 stycznia - W wielu miastach odbyły się manifestacje pod hasłem "Wolne Media" zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji

13 stycznia - "Demokracja w Polsce ma się dobrze" - podkreśliła premier Beata Szydło przedstawiając w Sejmie informację na temat sytuacji międzynarodowej Polski i jej polityki zagranicznej, wzajemnych relacji Polski z Unią Europejską.

- Komisja Europejska zdecydowała wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans.

15 stycznia - Anna Maria Anders została przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i nowym pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego

18 stycznia - prezydent Andrzej Duda spotkał się w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z ówczesnym naczelnym dowódcą sił NATO gen. Philipem Breedlove’em.

19 stycznia - Wybory parlamentarne z 25 października 2015 r. są ważne - orzekł Sąd Najwyższy. SN uznał, że brak rejestracji umowy koalicyjnej PiS z Polską Razem i Solidarną Polską nie miał wypływu na wynik.

- "Ważne, żebyśmy mogli rozwiać wątpliwości co do zmian, które wprowadzamy w Polsce" - powiedziała premier Beata Szydło w Parlamencie Europejskim w debacie o sytuacji w Polsce. W trakcie debaty większość frakcji PE krytykowała działania rządu PiS.

22 stycznia - Kwestie sporne we wzajemnych stosunkach - m.in. założenia lipcowego szczytu NATO w Warszawie i zwrot wraku prezydenckiego Tu-154 - były przedmiotem konsultacji wiceszefów MSZ Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa w Moskwie

23 stycznia - Włodzimierz Czarzasty został nowym przewodniczącym SLD; zastąpił na tym stanowisku Leszka Millera.

- W Gdańsku, Wrocławiu, Opolu, Krakowie, Kiecach, Poznaniu i Warszawie odbyły się manifestacje Komitetu Obrony Demokracji związane z wprowadzonymi przez rząd zmianami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych.

26 stycznia - Grzegorz Schetyna został nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej; był jedynym kandydatem na tę funkcję.

28 stycznia - Prezydenci Polski i Chorwacji Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović rozmawiali w Warszawie o współpracy w formacie państw Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Adriatyku oraz o warszawskim szczycie NATO.

29 stycznia - "Rewizjonistyczna polityka Rosji i kryzys projektu europejskiego stanowią największe wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej w najbliższych latach" - ocenił szef MSZ Witold Waszczykowski, przedstawiając w Sejmie priorytety polskiej dyplomacji na 2016 r.

LUTY

2 lutego - Premier Beata Szydło w Oslo spotkała się z premier Norwegii Erną Solberg. Jak poinformowała, że polski rząd bardzo poważnie traktuje dywersyfikację źródeł energii i zrobi wszystko, by stworzyć warunki do budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski.

3 lutego - Premier Beata Szydło przebywała z wizytą w Paryżu; z prezydentem Francji Francois Hollande'em rozmawiała m.in. o polsko-francuskiej współpracy, w tym gospodarczej i w przemyśle obronnym, kryzysie migracyjnym i członkostwie Wielkiej Brytanii w UE.

4 lutego - Beata Szydło w Londynie wzięła udział w całodniowej konferencji "Wspierając Syrię i region"; zadeklarowała, że polski rząd łącznie przeznaczy w 2016 roku ponad 4,5 miliona euro na pomoc humanitarną dla syryjskich uchodźców.

5 lutego - Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w Warszawie spotkał się z premier Beatą Szydło; rozmawiał też z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

8 lutego - Do Warszawy przybyli delegaci Komisji Weneckiej (organ doradczy Rady Europy), by o zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym rozmawiać z władzami i organizacjami pozarządowymi. Z przewodniczącym Komisji Weneckiej Giannim Buquicchio spotkał się prezydent Andrzej Duda; delegacja KW spotkała się prezydium Senatu, z marszałkiem izby Stanisławem Karczewskim (PiS) na czele, a także z prezydium Sejmu z marszałkiem Markiem Kuchcińskim (PiS). Również przedstawiciele klubów przedstawili KW swoje argumenty ws. TK.

- Premierzy Polski i Węgier Beta Szydło i Viktor Orban zapowiedzieli w Budapeszcie umacnianie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

9 lutego - Delegacja Komisji Weneckiej drugiego dnia wizyt w Warszawie spotkała się z organizacjami pozarządowymi oraz z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, TK i RPO.

10 lutego - Manifestacja Komitetu Obrony Demokracji przed Sejmem; hasłem pikiety było „Nie zmieniajcie nam Konstytucji".

12 lutego - Szefowa rządu z wizytą w Berlinie; z kanclerz Angelą Merkel rozmawiała o problemie migracji, kwestii Brexitu, realizacji traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i szczycie NATO.

- Do "zwolnienia tempa" stanowienia prawa i prowadzenia szerszych konsultacji społecznych wezwał polskie władze Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muiznieks; za najbardziej palący uznał kryzys wokół TK.

13 lutego - Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa; forum dyskusji o polityce bezpieczeństwa.

15 lutego - Premier Beata Szydło w Pradze wzięła udział w spotkaniu liderów Grupy Wyszehradzkiej; spotkanie dotyczyło negocjacji UE z Londynem i kwestii migracji.

18 lutego - Premier Beata Szydło wzięła udział w szczycie UE w Brukseli dotyczącym warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii.

26 lutego - "Największym sukcesem pierwszych 100 dni rządu jest program +Rodzina 500 plus+, błędem - pierwotna wersja projektu w sprawie tzw. podatku od hipermarketów - mówiła premier Beata Szydło podsumowując 100 dni rządu.

- PiS podąża w stronę dyktatury, nie ma na to zgody Platformy - oświadczył szef PO Grzegorz Schetyna. Prezes PiS Jarosław Kaczyński pełni rolę superpremiera i naczelnika rządu Beaty Szydło; wydaje rozkazy, ale nie ponosi odpowiedzialności - oceniła b. premier Ewa Kopacz.

27 lutego - "Gazeta Wyborcza" opublikowała projekt opinii Komisji Weneckiej, datowany na 26 lutego. W projekcie opinii Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

- Sprzed Stadionu Narodowego w Warszawie na plac Piłsudskiego przeszła manifestacja pod hasłem "My, naród" zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji.

28 lutego - Prezydent Andrzej Duda i prezydent Słowacji Andrej Kiska w słowackiej Tatrzańskiej Łomnicy rozmawiali o bezpieczeństwie, perspektywie słowackiej prezydencji w UE, o współpracy krajów ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego)

29 lutego - Akt utworzenia Muzeum "Żołnierzy Wyklętych" i więźniów politycznych PRL w areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie podpisał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w obecności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

MARZEC

1 marca - W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda wręczył trzy nominacje generalskie w tym m.in. na gen. brygady pozostającemu w stanie spoczynku Janowi Podhorskiemu ps. Zygzak, Marciniak. Były to pierwsze nominacje generalskie wręczone przez Andrzeja Dudę; po raz pierwszy też generałów mianowano w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent nazwał "wielkim świętem". Wyraził nadzieję, że Żołnierze Wyklęci staną się "wielkim fundamentem silnej, suwerennej, niepodległej Polski".

2 marca - Wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski zaproponował sekretarzowi generalnemu Rady Europy Thorbjoernowi Jaglandowi przełożenie terminu wydania opinii przez Komisję Wenecką ws. zmian dot. Trybunału Konstytucyjnego. Stępkowski rozmawiał tego dnia z Jaglandem nt. upublicznienia projektu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian dot. TK.

Biuro Komisji Weneckiej poinformowało na stronie internetowej, że uchwalenie opinii ws. zmian dot. polskiego Trybunału Konstytucyjnego nastąpi zgodnie z planem. Przyjmujemy do wiadomości decyzję Komisji Weneckiej - powiedział Stępkowski.

W ujawnionym projekcie opinii Komisja Wenecka wzywała wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK. Jak napisano, dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego ws. TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale demokracja i prawa człowieka.

- Na stronach MSZ opublikowano datowany na 29 lutego, list szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego do wiceszefa KE Fransa Timmermansa. Minister napisał, że rząd nie ma "najmniejszego wpływu" na tryb prac TK, sugerując jednocześnie by komisarz UE o wyjaśnienia dot. funkcjonowania Trybunału zwrócił się do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Szef MSZ wyjaśnił, że zwraca się do Timmermansa w związku z listem skierowanym do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z dnia 1 lutego 2016 roku. Jak napisał szef MSZ, Ziobro nie może udzielić odpowiedzi "ze względu na ogromne obciążenie pracami legislacyjnymi".

4 marca - W czasie przejazdu prezydenckiej kolumny, w jednym z pojazdów uszkodzeniu uległa opona. Prezydentowi, ani żadnej z towarzyszących mu osób nic się nie stało. Prezydent uczestniczył w Karpaczu w mistrzostwach Polski parlamentarzystów i samorządowców w narciarstwie alpejskim.

7 marca - Kandydatka PiS Anna Maria Anders zdobyła mandat senatora w wyborach uzupełniających w okręgu nr 59, obejmującym część województwa podlaskiego

9 marca - Trybunał Konstytucyjny uznał, że cała nowela ustawy o TK jest niezgodna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis. Dwoje sędziów TK Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski złożyli zdania odrębne do wyroku.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył, że "komunikat Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok". Jak mówił, dlatego rząd "nie może tego komunikatu opublikować".

11 marca - Komisja Wenecka w wydanym komunikacie poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. "Zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania" - oceniono.

Opinia Komisji Weneckiej jest dokumentem niewiążącym, rząd przeanalizuje możliwości jej zastosowania - mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek.

- Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy zmieniający zasady działania IPN. Instytutowi przyznane są m.in. dotychczasowe kompetencje Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Projekt zakłada też poszerzenie zakresu badań IPN i zmiany w trybie wyboru prezesa IPN.

12 marca - Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że premier Beata Szydło zdecydowała o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu, by to parlamentarzyści wszystkich klubów "podjęli wspólną pracę nad rozwiązaniem politycznego sporu". Powtórzył stanowisko rządu w sprawie publikacji orzeczenia TK z 9 marca. "Podtrzymujemy zdanie, że rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów TK, które nie jest oparte na przepisach prawa" - mówił.

- Co najmniej kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w manifestacji w Warszawie, wzywającej rząd do publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Protest zorganizowała Nowoczesna, udział wzięli m.in. politycy PO i działacze KOD. Demonstracje odbyły się też w kilku innych miastach. Manifestacje odbyły się pod hasłem "Przywróćmy ład konstytucyjny".

17 marca - Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej powiedział, że „Polska, a także sprawiedliwość dziejowa, takiego pomnika potrzebowała”. Wcześniej podczas ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych Polakom ratującym Żydów Duda mówił, że dzięki setkom tysięcy Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej, naród polski mógł przetrwać godnie.

- 19 marca prezydent A. Duda spotkał się w Krakowie z delegacją amerykańskich senatorów. W nieformalnym spotkaniu z Dudą uczestniczyli: senator polskiego pochodzenia Barbara Mikulski z Partii Demokratycznej oraz Angus S. King jr., Dan Coats, Richard Burr, Mark Warner.

22 marca - MSZ poinformowało, że wśród poszkodowanych w bombowych zamachach terrorystycznym, do których doszło w Brukseli poszkodowanych zostało trzech polskich obywateli. Jedna Polka zginęła. Premier zwołała posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zamachami.

24 marca - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w której zapisano, że to Senat opiekuje się Polonią i współpracuje w tym względzie z organizacjami pożytku publicznego.

31 marca - Pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce" odbyło się w Sejmie spotkanie liderów partii. Wzięli w nim udział przedstawiciele ośmiu partii zaproszonych przez Marka Kuchcińskiego: PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem.

KWIECIEŃ

4 kwietnia - Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą, wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim oraz szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. Tematem rozmów była m.in. sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego. Następnego dnia Jagland rozmawiał jeszcze z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem i przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych.

Jagland ocenił, że Trybunał Konstytucyjny jest sparaliżowany; problem powinien być rozwiązany w parlamencie. Premier oceniła, że w Polsce nie dzieje się nic, co "miałoby absorbować opinię europejską".

5 kwietnia - Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans odwiedził Warszawę. Początkiem wyjścia z kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego powinno być pełne poszanowanie dla wyroków TK, które powinny być ogłoszone i wdrożone - oświadczył po spotkaniu z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim i prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim mówił na konferencji prasowej

10 kwietnia - W 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej, odbyły się uroczystości przed Pałacem Prezydenckim, a także na stołecznych wojskowych Powązkach. Delegacja władz państwowych udała się też do Smoleńska. Własne obchody zorganizowało też PiS, wzięli w nich udział premier i prezydent.

13 kwietnia - Parlament Europejski przyjął rezolucję dot. Polski, w której stwierdził, że paraliż TK zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności. W ocenie PO, Nowoczesnej i PSL dokument przedstawia prawdziwy obraz sytuacji w Polsce. To polityczna rezolucja - komentowała premier Szydło.

14 kwietnia - W głosowaniu nad wyborem sędziego TK posłanka Małgorzata Zwiercan (Kukiz'15) podniosła rękę w imieniu kolegi klubowego Kornela Morawieckiego. W efekcie Zwiercan została wykluczona z klubu Kukiz'15, a Morawiecki sam z niego wystąpił. Prezydent zwrócił się do marszałka Sejmu o wyjaśnienia w sprawie głosowania nad wyborem prof. Jędrzejewskiego na sędziego TK.

- Ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew został zaproszony do MSZ w związku z incydentem wojskowym z udziałem rosyjskich samolotów, do którego doszło na Morzu Bałtyckim. Su-24 przeleciały 20 razy nad niszczycielem USS Donald Cook, znajdującym się na wodach międzynarodowych na Bałtyku. Na pokładzie okrętu był polski śmigłowiec. Informacje o incydencie przekazały źródła amerykańskie. Biały Dom wyraził zaniepokojenie.

15 kwietnia - Uroczystym posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu i mszą w tamtejszej archikatedrze uczczono 1050-lecie chrztu Polski. Prezydent Andrzej Duda nazwał w orędziu chrzest Mieszka I najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu. Jak mówił cywilizacje grecka, rzymska i chrześcijańska stały się trzema filarami polskiej tożsamości i kultury.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego - wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu - odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, po raz pierwszy w historii poza Warszawą. Obradom przewodniczyli marszałkowie obu Izb parlamentu. Wzięli w nim udział, obok głowy państwa i parlamentarzystów, m.in. ministrowie z premier Beatą Szydło, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

18 kwietnia - Premier Beata Szydło spotkała się w Warszawie z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem. Inwestycja Baltic Pipe jest strategiczna dla Polski, z satysfakcją odnotowuję zrozumienie dla realizacji tej inwestycji - powiedziała Szydło. Premier Danii zaznaczył, że jest szansa na pogłębienie polsko-duńskiej współpracy handlowej.

25 kwietnia - List otwarty - zatytułowany "Przywróćmy demokratyczne państwo prawa" - wystosowali b. prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski; b. szefowie MSZ: Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski; b. opozycjoniści: Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis, Jerzy Stępień.

Reprezentanci rządu ocenili, że sygnatariusze listu otwartego stawiają absurdalną tezę, iż zagrożona jest demokracja, nie chcą się pogodzić z tym, że Polacy wybrali PiS. Według opozycji list dobrze oddaje obecną sytuację i pokazuje sprzeciw społeczny wobec niszczenia demokracji.

28 kwietnia - Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego.

- Zawiązał się komitet budowy pomników: smoleńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że na 8. rocznicę tragedii smoleńskiej pomniki będą gotowe.

29 kwietnia - Zakończyły się warszawskie rozmowy delegacji Komisji Weneckiej ws. noweli ustawy o policji, zmieniającej zasady inwigilacji. Prowadziła je przez dwa dni z przedstawicielami parlamentu, władz, korporacji prawniczych, RPO i organizacji pozarządowych.

- PiS złożył projekt ustawy o TK zakładający m.in., że rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o TK.

MAJ

1 maja - Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Kaliszu z uczestnikami ogólnopolskich pielgrzymek ludzi pracy i pracodawców do Sanktuarium św. Józefa. "Po 1989 roku nie wszystko w Polsce zostało zrobione dobrze, wiele wspólnego dobra narodowego zostało zmarnowane albo rozkradzione, a całe regiony Polski wpadły w ubóstwo" - mówił prezydent. Jak dodał, za pracę należy się "godziwe wynagrodzenie".

- Z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy na ulicach polskich miast manifestowali przedstawiciele lewicowych ugrupowań i związków zawodowych. W Warszawie odbył się marsz m.in. OPZZ, ZNP, SLD, UP i PPS.

2 maja - Dzień Flagi Narodowej i Dzień Polonii i Polaków. Przed kancelarią premiera odbyło się uroczyste podniesienie flagi na maszt. W uroczystości uczestniczyła premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz oraz dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Kętach. Uroczystość podniesienia flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się z udziałem pary prezydenckiej.

- Prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych. Duda przekonywał, że biało-czerwona flaga jest wspólna, a wobec biało-czerwonych barw wszyscy jesteśmy jednakowi i wszyscy jesteśmy równi.

- Prezydent Duda złożył życzenia z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Dziękował rodakom m.in. za dbałość o to, aby w sercach młodych ludzi była obecna Polska. Premier Szydło przekazała pozdrowienia dla Polaków mieszkających poza granicami kraju. "Chcę zapewnić, że Polska zawsze będzie na was czekać" - podkreśliła. Życzenia Polonii złożył także szef MSZ Witold Waszczykowski. Zapewnił, że "Rzeczpospolita nie zapomina o Polonii i Polakach zagranicą".

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że zmiana konstytucji jest potrzebna, by Polska stała się krajem bezpieczeństwa, wolności, sprawiedliwości i równości. Krytycznie do pomysłu zmian ustawy zasadniczej odniosły się: PO, PSL, Nowoczesna. Do rozmów jest gotowy Kukiz'15.

- Prezydent Duda podpisał pierwszą inicjatywę legislacyjną z zakresu oświaty polonijnej. Inicjatywa prezydenta to nowelizacja ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Została opracowana w odpowiedzi na "potrzeby Polonii i Polaków mieszkających za granicą".

3 maja - 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Odznaczył orderami Orła Białego: Irenę Szewińską, Michała Lorenca, Michała Kleibera, Wandę Półtawską, Zofię Romaszewską i Bronisława Wildsteina.

- Prezydent podczas obchodów rocznicowych podkreślił, że należy się pochylić nad konstytucją z 1997 r., dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować rozwiązania. Ocenił, że ustawa zasadnicza z 1997 r. to "konstytucja czasu przejściowego".

4 maja - Prezydent podpisał nowelę ustawy, zgodnie, z którą każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

- Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela, która zakłada likwidację tzw. godzin karcianych i zawiera nowe regulacje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, m.in. rozszerza na wszystkich wymóg niekaralności.

5 maja - Lider KOD Mateusz Kijowski poinformował, że powstała koalicja "Wolność, Równość, Demokracja". Do koalicji przystąpiły m.in.: Nowoczesna, PSL, Inicjatywa Polska, SLD, Zieloni, Partia Demokratyczna, Stronnictwo Demokratyczne.

- KOD złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy o TK, który przewiduje m.in. wybór sędziów TK przez Sejm większością 2/3 głosów, 6-letnią kadencję prezesa Trybunału oraz składanie przez sędziego ślubowania przed marszałkiem Sejmu, a nie prezydentem.

7 maja - Marsz KOD i opozycji, Parada Schumana oraz pochód środowisk narodowo-katolickich przeszły ulicami Warszawy w związku z przypadającym 9 maja "Dniem Europy". Według szacunków stołecznego ratusza, w marszu opozycji wzięło udział 240 tys. osób. Policja podała, że w kulminacyjnym momencie manifestacji na Placu Piłsudskiego uczestniczyło ok. 45 tys. osób.

8-11 maja - Czterodniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kanadzie. Prezydent spotkał się z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady. Głównymi tematami rozmów były: wzmocnienie wschodniej flanki NATO, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze i Ukraina Para prezydencka odwiedziła też miejsca ważne dla Polonii.

9 maja - Spotkanie szefów MSZ Polski Witold Waszczykowski i Chorwacji Miro Kovaca. Ministrowie zadeklarowali, że Państwa Europy Środkowej powinny intensywniej współpracować i stworzyć grupę lobbystyczną w Unii Europejskiej i NATO na rzecz realizacji naszych interesów.

10 maja - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych, który określa zasady prowadzenia działań antyterrorystycznych oraz współpracy instytucji państwowych w tym zakresie.

- Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. Projekt zakłada, że podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń spontanicznych.

11 maja - Sejm wysłuchał informacji rządu o wynikach audytu rządów PO-PSL. Premier Beata Szydło powiedziała, że przez 8 lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli. Jak mówiła, w tym czasie Polacy stracili ok. 340 mld zł. Zapowiedziała, że zwróci się o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold.

Szefowa rządu podkreśliła, że działania ekipy PO-PSL wynikały z innych pobudek, niż interes państwa. Audyt w podległych sobie resortach przedstawili też ministrowie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że poziom rządów PO-PSL osiągnął dno, a liczba rzeczy złych była po prostu gigantyczna.

- Szef PO Grzegorz Schetyna ocenił, że raport nt. 8 lat rządów PO-PSL, to "kiepski spektakl". Jak mówił, prawda o 8 latach rządów PO-PSL, to 450 mld zł uzyskanych z UE. W ocenie PSL, raport, to akt bezradności PiS oraz ich brak pomysłu na przyszłość. Według Nowoczesnej, raport to hucpa i nie ma to nic wspólnego z rzetelną analizą stanu Polski. Kukiz'15 ocenił, że PiS zrobił happening polityczny, a nie audyt.

Były premier Donald Tusk, obecnie przewodniczący Rady Europejskiej, skomentował audyt na Twitterze: "Są trzy prawdy: świento prowda, tys prowda i audyt".

- Sejm nie zgodził się na odrzucenie przedstawionego przez Radę Ministrów raportu o rządach PO-PSL.

13 maja - Premier Beata Szydło została przyjęta na audiencji u papieża Franciszka. Rozmowa dotyczyła Światowych Dni Młodzieży zaplanowanych w Polsce na koniec lipca.

- Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, szefa MON Antoniego Macierewicza, przedstawicieli administracji USA z zastępcą sekretarza obrony Robertem Workiem, w Redzikowie odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy bazy pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Prezydent przekonywał, że system obrony przeciwrakietowej wzmocni także bezpieczeństwo Polski, bo będzie stałym elementem infrastruktury NATO w naszym kraju.

- VIII Kongres Kobiet. Prezydent w liście do uczestniczek Kongresu napisał, że wokół sytuacji kobiet w Polsce narosło wiele mitów. "Kobiety mogą się tutaj spełniać, realizować swoje marzenia, zdobywać naukowe i zawodowe laury; są szanowane i doceniane" - ocenił.

16-18 maja - Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywali z trzydniową wizytą we Włoszech. Duda spotkał się z prezydentem i premierem Włoch, wziął też udział w uroczystościach na Monte Cassino w 72. rocznicę zwycięskiej bitwy o to wzgórze.

17 maja - Na posiedzeniu Rady Ministrów zostało przedstawione sprawozdanie z pierwszego półrocza działalności rządu. Premier powiedziała, że obowiązkiem władzy jest rozliczanie się z deklaracji. "Wiele udało się zrealizować, ale trzeba też wyciągać wnioski z błędów własnych i poprzedników" - podkreśliła. Rozliczać będą nas obywatele - dodała. Sprawozdanie z półrocza działalności przedstawili też ministrowie.

- PO uznała, że pół roku rządów PiS to antydemokratyczna rewolucja, chaos, zła zmiana, agresywne traktowanie opozycji, niszczenie TK i niezależności instytucji. W ocenie PSL, rząd PiS zasługuje "na pałę", bo zepsuł wszystko, czego się dotknął.

- w Sejmie spotkanie ws. sytuacji wokół TK z udziałem: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PSL Władysława Kosiniak-Kamysza i przedstawiciel partii KORWiN; na spotkanie nie przyszli reprezentanci: PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, SLD i Partii Razem. Jarosław Kaczyński powiedział po spotkaniu, że w krótkim czasie powinny się rozpocząć prace nad ustawą o TK w oparciu o projekty PiS i PSL. Jak podkreślił, będzie to rozwiązanie przejściowe, projekt ostatecznej ustawy przygotują eksperci.

Kaczyński zadeklarował, że PiS jest gotowy rozważyć możliwość wyboru sędziów TK przez Sejm większością 2/3 głosów, ale - jak zastrzegł - tylko w ramach zmiany konstytucji.

18 maja - Z udziałem premier Beaty Szydło w Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy, skupiający reprezentantów świata biznesu, nauki, polityki i mediów.

20 maja - Premier przedstawiła w Sejmie informację rządu ws. komunikatu Komisji Europejskiej dot. sytuacji w Polsce. "Rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum, tylko woli obywateli" - oświadczyła. Zarzuciła opozycji podważanie polskiej suwerenności. Dodała, że to KE, nie Polska ma problem z reputacją i autorytetem. "Polska się za panią wstydzi za to, co pani powiedziała, sprofanowała pani konstytucję - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna.

- Sejm przyjął uchwałę, w której wzywa rząd do "przeciwstawienie się wszelkim działaniom przeciwko suwerenności państwa". Uchwała głosi, że "prawa i wolności obywatelskie nie są zagrożone w naszym państwie".

21 maja - Prezydent z małżonką złożył oficjalną wizytę w Norwegii. Prezydent spotkał się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbył też rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i wygłosił wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim. Główne tematy rozmów, to: współpraca w zakresie energetyki oraz szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku.

22 maja - Premier Beata w Stambule na pierwszym Światowym Szczycie Humanitarnym ONZ. Rząd zadeklarował, że Polska będzie popierała te rozwiązania, które będą miały na celu wspieranie praw człowieka na forum międzynarodowym.

24 maja - Spotkanie premier Szydło z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Celem rozmów były możliwe rozwiązania kryzysu wokół TK. Premier i Timmermans zgodzili się, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce. "Rząd zaproponował rozwiązania, które mógłby przyjąć parlament, a które spełniają warunki do tego, by spór wokół TK został zażegnany" - powiedziała Szydło.

Wiceszef KE zadeklarował wsparcie Komisji w wypracowaniu rozwiązania kryzysu.

Pomysłu na rozwiązanie kryzysu szukała też opozycja. W Sejmie odbyło się spotkanie zorganizowane przez PO, Nowoczesną i PSL ws. rozwiązania kryzysu wokół TK. Biorą w nim również udział reprezentanci klubu Kukiz'15 oraz przedstawiciel PiS, jako obserwator.

30-31 maja - Dwudniowa wizyta w Polsce sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, ministrem obrony Antonim Macierewiczem i szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. Przyjazd Stoltenberga był związany z ostatnim etapem przygotowań do szczytu NATO w Warszawie. Głównymi tematami rozmów były agenda szczytu oraz treść decyzji, które mają zapaść w Warszawie.

Prezydent mówił, że Polsce zależy, by szczyt NATO był wszechstronny i odpowiedział na problemy bezpieczeństwa na Wschodzie i Południu. Stoltenberg zadeklarował, że po warszawskim szczycie będzie więcej wojsk NATO w Polsce.

31 maja - W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Podczas uroczystości prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom samorządu. Według Dudy, praca samorządowca to służba, to działalność, która wymaga serca.

- Prezydent podpisał nowelę ustawy o IPN. W jej myśl kandydat na prezesa IPN będzie wyłaniany w konkursie ogłaszanym przez Kolegium IPN, prezesa będzie powoływał Sejm; Kolegium zastąpi obecną Radę. Zlikwidowana będzie Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

CZERWIEC

1 czerwca - Premier Estonii Taavi Roiva złożył wizytę w Warszawie. Z szefową polskiego rządu Beatą Szydło rozmawiał m.in. o zbliżającym się szczycie NATO oraz o planowanej rozbudowie gazociągu Nord Stream. Premierzy rozmawiali też o polityce migracyjnej UE i zaproponowanej przez Komisję Europejską reformie zasad azylowych.

- Komisja Europejska wysłała do Warszawy opinię ws. praworządności w Polsce. Opinia jest elementem prowadzonej przez KE od stycznia wobec Polski procedury ochrony praworządności, w której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że spór wokół TK uda się załagodzić w wyniku kompromisu między partiami obecnymi w parlamencie. Wiceszef MSZ Konrad Szymański mówił, że rząd jest gotowy do konsultacji, ale nie może zgodzić się na każde rozwiązanie.

2 czerwca - W Warszawie wizytę złożyła szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini. Głównymi tematami rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło i szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, to: lipcowy szczyt NATO i Partnerstwo Wschodnie.

3 czerwca - Rząd zaprezentował program Mieszkanie Plus; jego celem jest umożliwienie dostępu do rynku mieszkaniowego szerszej grupie Polaków. Głównymi beneficjantami programu mają być rodziny o średnich dochodach, które nie mają szans na uzyskanie własnego mieszkania. Program zakłada wybudowanie tanich mieszkań na wynajem, co doprowadzi do zmniejszenia deficytu mieszkaniowego.

4 czerwca - 27. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. W siedzibie Domu Spotkań z Historią odbyła się debata "Gotowość. Społeczeństwo i jego przywódcy. Marzec 1981 - czerwiec 1989" z udziałem dawnych opozycjonistów.

- Rocznicę wyborów z 4 czerwca upamiętnił marsz Komitetu Obrony Demokracji w Warszawie pod hasłem "Wszyscy dla Wolności".

- Prezydent podkreślił, że wybory 4 czerwca 1989 r. nie były w pełni wolne. Jak zaznaczył Polacy powiedzieli tego dnia "nie" funkcjonariuszom komunistycznego systemu PZPR, ale ludzi tych i tak wprowadzono wówczas do Sejmu.

7 czerwca - Lipcowy szczyt NATO w Warszawie był tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W posiedzeniu RBN wzięli udział m.in. premier Beata Szydło i liderzy ugrupowań politycznych. Prezydent zaapelował do uczestników RBN o wstrzemięźliwość i niepodgrzewanie sporów przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

- Zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta zaproponował rozwiązania ws. kredytów frankowych; chodzi o usunięcie z umów klauzul denominacyjnych, indeksacyjnych i waloryzacyjnych, poprzez alternatywne: zastosowanie dwóch wariantów "kursu sprawiedliwego" lub przewalutowanie kredytu.

8 czerwca - Ponad 30 zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej odznaczył Orderami Odrodzenia Polski prezydent Andrzej Duda. Wśród odznaczonych znalazł się m.in. Krzysztof Wyszkowski, który otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

9 czerwca - PiS złożył projekt ustawy o Radzie Mediów Narodowych. Ma ona liczyć 5 członków: 3 powoływanych przez Sejm i 2 przez prezydenta spośród kandydatów wskazanych przez opozycję. Rada ma m.in. powoływać władze TVP, PR i PAP. Ponadto do 3 osób ma być zmniejszony skład KRRiT.

- Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, walka z terroryzmem i wspólne działania ws. kryzysu migracyjnego były przedmiotem rozmów w Warszawie ministrów spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji - Witolda Waszczykowskiego, Lazara Comanescu i Mevluta Cavusoglu.

9-10 czerwca - Prezydent Andrzej Duda z małżonką przebywali z dwudniową wizytą w Danii. Prezydent wziął udział w Polsko-Duńskim Forum Biznesu. Rozmawiał też z królowa Danii Małgorzatą II i premierem Larsem Lokke Rasmussenem. Rozmowy w Kopenhadze dotyczyły kwestii związanych z lipcowym szczytem NATO w Warszawie, współpracy na rzecz bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego oraz gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski.

10 czerwca - Sejm powołał nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zastąpił on Marka Belkę, który skończył sześcioletnią kadencję prezesa NBP.

- Sejm uchwalił ustawę o działaniach antyterrorystycznych. Wcześniej odrzucone zostały wszystkie wnioski mniejszości. To ustawa oznaczająca "zero tolerancji dla terrorystów" - uważa PiS. Są w niej przepisy naruszające prawa obywatelskie - podnosi opozycja.

13 czerwca - Szefowie MSZ Polski i Francji: Witold Waszczykowski i Jean-Marc Ayrault rozmawiali w Warszawie m.in. o kwestii referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie pozostania tego kraju w UE. " Liczymy na pozostanie Wielkiej Brytanii w UE, jest ono w dobrym interesie zarówno Unii, jak i Brytyjczyków - przekonywali na wspólnej konferencji prasowej.

14-15 czerwca - Minister SZ Witold Waszczykowski z dwudniową wizytą w Izraelu. Spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu oraz ministrem bez teki Cachim Hanegbim. Szef MSZ odwiedził także Autonomię Palestyńską - spotkał się z palestyńskim ministrem SZ Rijadem al-Malkim. Celem wizyty było omówienie stosunków bilateralnych a także dyskusja na temat bliskowschodniego procesu pokojowego.

14. czerwca - Rząd przyjął propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. na poziomie 2 tys. zł.

15 czerwca - Prezydent wziął udział w Kongresie Organizacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie. Przekonywał., że Polska nie jest jeszcze w pułapce średniego dochodu, ale jest nią bardzo zagrożona.

16-17 czerwca - Prezydent Duda z wizytą w Niemczech z okazji obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie; spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i kanclerz Angelą Merkel. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy gospodarczej, gazociągu Nord Stream 2 oraz sankcjach nałożonych na Rosję.

17. czerwca - wizyta prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w Warszawie; rozmowy z prezydentem Dudą i premier Szydło. Główne tematy rozmów, to przyszłość Europy - w obliczu m.in. referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie jej dalszego członkostwa w UE.

18 czerwca - Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia o wysłaniu kontyngentów wojskowych do Kuwejtu i Iraku w celu wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Postanowienia prezydenta dotyczą użycia kontyngentów od 20 czerwca do 31 grudnia br. w operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

19 czerwca - Prezydent Duda uczestniczył w Płocku (Mazowieckie) w obchodach 40. rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r. W ramach uroczystości ulicami miasta przeszedł marsz pamięci. Prezydent mówił m.in., że robotnicy Płocka, Radomia i Ursusa stanęli w obronie swojej godności, która polega na możliwości godziwego życia i pracy.

20-21 czerwca - Wizyta w Polsce prezydenta Chin Xi Jinpinga. Rozmowy z prezydentem, premier, marszałkami Sejmu i Senatu. Główne tematy rozmów, to otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych. Prezydent i przewodniczący ChRL podpisali oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami.

Prezydent wyraził nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, przede wszystkim pod względem gospodarczym. Premier podkreśliła, że Polska ma wiele projektów gospodarczych i inwestycyjnych, które chce realizować wspólnie z Chinami. Xi Jinping przekonywał, że Polska może odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą.

21 czerwca - Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński złożył przysięgę przed Sejmem i objął obowiązki szefa banku centralnego na sześcioletnią kadencję. Glapiński zastąpił prof. Marka Belkę. W krótkim wystąpieniu po złożeniu przysięgi zapewnił, że jako prezes NBP będzie bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego.

22 czerwca - Prezydent podpisał ustawę o działaniach antyterrorystycznych. Według rządu ma ona podnieść efektywność działania polskiego systemu antyterrorystycznego, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli i doprowadzić do lepszej koordynacji służb.

- Sejm uchwalił ustawę zakładającą utworzenie Rady Mediów Narodowych, która ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP.

23 czerwca - Sejm wybrał członków Kolegium IPN. Wszyscy byli kandydatami PiS. Są to historycy: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Jan Draus, prof. Piotr Franaszek, prof. Józef Marecki oraz opozycjonista z czasów PRL Krzysztof Wyszkowski.

24 czerwca - Prezydent komentując wynik referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE powiedział, że jest to jasny sygnał dla przywódców Unii, że w tej sytuacji trzeba zachować jedność i czynić wszystko, by uniknąć "efektu domina". Według premier Szydło, rezultat brytyjskiego referendum, to wynik kryzysów w UE, które nie były rozwiązywane. Zapowiedziała, że rząd zaproponuje reformy, które są konieczne do przeprowadzenia w Unii.

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, potrzebny jest nowy traktat europejski i reforma UE.

25 czerwca - Uroczyste obchody 40. rocznicy Czerwca'76 w Radomiu. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Duda, premier Szydło i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W trakcie obchodów wręczone zostały odznaczenia państwowe uczestnikom protestu robotniczego i działaczom opozycji demokratycznej. W tym samy czasie ulicami Radomia przeszedł marsz KOD-u.

Według prezydenta, od Wydarzeń Radomskich '76 narodził się sojusz między polską inteligencją a robotnikami, na kanwie którego powstała Solidarność.

26 czerwca - Premier Szydło, szef MON Antoni Macierewicz, oraz szef "S" Piotr Duda wystąpili przed koncertem "Głos Wolności", zorganizowanym w Warszawie z okazji 40. rocznicy wydarzeń w Radomiu, Ursusie i Płocku oraz powstania Komitetu Obrony Robotników. Przez wiele dekad Wydarzenia Czerwca '76 roku były zapomniane, a bohaterowie tamtych dni - przemilczani - mówiła Szydło. Robotnicy w Czerwcu '76 stanęli w obronie narodu polskiego, za co spotkały ich okrutne represje - przypomniał szef MON.

27 czerwca - Szef MSZ Witold Waszczykowski wziął udział w Pradze spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z szefem niemieckiego MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem, a następnie w spotkaniu w Warszawie w szerszym gronie szefów dyplomacji państw UE. Po spotkaniu w Warszawie Waszczykowski mówił, że nowy traktat europejski jest wśród wstępnych propozycji polskiego rządu po Brexicie.

- premier Szydło rozmawiała telefonicznie z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. "Priorytetem dla polskiego rządu jest, aby obywatele polscy mieszkający w Wielkiej Brytanii zachowali nabyte tam prawa" - powiedziała szefowa rządu.

28 czerwca - premier Szydło na unijnym szczycie przedstawiła stanowisko Polski dot. reformy UE.

- Prezydenci: Polski i Węgier uczcili w Poznaniu 60. rocznicę Czerwca '56. "Polska składa hołd bohaterom powstania z czerwca 1956 r., którzy obudzili wielkie pragnienie wolności i suwerenności w Polakach i nie tylko" - mówił prezydent Duda.

- Prezydent podpisał tzw. pomostową ustawę medialną, która zakłada utworzenie Rady Mediów Narodowych. (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama