Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 18:23
Reklama KD Market
Reklama

Jak lepiej spać



Jeżeli masz problemy ze snem, nie jesteś sam – około jedna trzecia światowej populacji osób dorosłych doświadcza bezsenności. Dla większości z nas, w pewnym okresie życia jakość snu ulega pogorszeniu. Bez względu na przyczynę bezsenności – a jest ich wiele – pomoże stosowanie się do poniższych wskazówek:

1. Staraj się kłaść spać o tej samej porze.
2. Bądź osoba aktywną: im więcej energii zużyjesz w ciągu dnia, tym bardziej twoje ciało będzie gotowe do odpoczynku wieczorem.
3. Zredukuj lub wyeliminuj kofeinę, wszelkie stymulanty i alkohol. Nawet jeżeli skonsumujesz je przed południem, mogą wpłynąć na sen.
4. Unikaj dużych posiłków późnym wieczorem.
5. Regularnie praktykuj techniki relaksacyjne, w tym ćwiczenia oddechowe, medytację i jogę.
6. Staraj się nie wpadać w obsesję na temat spania. Okazjonalna bezsenność jest częścią życia i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Przy okazji warto wspomnieć o nowym badaniu z University of California w San Francisco, z którego wynika, że problemy ze snem mogą być wynikiem używania smartfonów. Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 653 osób dorosłych, które zgodziły się na instalację w ich aparatach specjalnej aplikacji, która przez 30 dni rejestrowała ilość czasu spędzanego przez nie na rozmowach. Równocześnie uczestnicy eksperymentu zapisywali, ile godzin spali każdej nocy i opisywali jakość snu. Badacze odkryli, że w okresie 30 dni użytkownicy korzystali z telefonu około 38,4 godziny, czyli średnio 3,7 minuty w ciągu każdej godziny.

Rezultaty pokazały, że ci, którzy korzystali z telefonu najdłużej, sypiali mniej, a ich sen był płytszy i częściej przerywany. Zależność ta była szczególnie odczuwalna wśród tych osób, które korzystały z telefonów na krótko przed udaniem się na spoczynek. Wcześniejsze badania sugerowały, że stymulujący efekt niebieskiego światła emitowanego przez smartfony i tablety negatywnie wpływa na sen.

Dorota Feluś

Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama