Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 18:22
Reklama KD Market
Reklama

Poprawić stan włosów



By poprawić stan włosów (zwłaszcza porą jesienno-zimową), trzeba dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych, ale nie przy pomocy witamin w tabletkach, lecz w pożywieniu. A oto najlepsze produkty, które mają zbawienny wpływ na kondycję i wygląd włosów:

– ciemnozielone warzywa liściaste
Grupa tych warzyw zawiera duże ilości żelaza oraz witamin A i C. Witaminy te organizm nasz potrzebuje do produkcji sebum, które jest naturalnym środkiem odżywczym dla naszych włosów. Z kolei odpowiedni poziom żelaza zapobiega wypadaniu włosów. Najlepsze warzywa z tej grupy to: szpinak, jarmuż i burak liściowy.

– gotowana fasola i groch
Zarówno fasola, jak i groch są dobrym źródłem żelaza, biotyny, cynku i białka. To ostatnie wspomaga proces wzrostu włosa. Brak biotyny prowadzi do tego, że włosy stają się łamliwe i suche. Warto więc jak najczęściej spożywać np. grochówkę i fasolę po bretońsku, zwłaszcza porą jesienno-zimową, kiedy za oknem chłód i plucha. Zupy te dodatkowo ogrzeją i poprawią nastrój.

– orzechy
Niektóre rodzaje orzechów zawierają witaminy i minerały, które zapewniają zdrowie naszej skórze na głowie, a także korzystnie wpływają na gęstość i połysk włosów. Są to: kwas omega-3, cynk (zapobiega łamliwości), selen i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E). Najlepiej sięgać po orzechy brazylijskie (dobre źródło selenu; nie jeść więcej niż dwa dziennie), orzechy laskowe, włoskie, migdały i orzechy nerkowca.

– jaja
Zawierają pełnowartościowe białko, którego obecność wzmacnia włosy, poprawia ich grubość i wytrzymałość. Poza tym dostarczają organizmowi witaminy A, D i B. Należy wybierać jajka organiczne, pochodzące od kur poruszających się swobodnie (nie od takich, które przetrzymywane są w ciasnych klatkach i karmione paszą z antybiotykami). Nie jest ważny sposób ich przyrządzenia. Naszym włosom przysłużą się zarówno te na miękko, jak i na twardo, czy też w postaci jajecznicy.

– przetwory mleczne
Niezbędne dla wzrostu włosa białko i wapń znajdziemy w mlecznych przetworach. Jako że mleko w czystej postaci większości osób dorosłych nie służy, warto jak najczęściej sięgać po jogurty naturalne, kefiry czy zsiadłe mleko. Nie tylko przydadzą włosom blasku, ale dzięki zawartości tzw. dobrych bakterii, wspomogą układ trawienny.

– owoce morza
Warto w nie zainwestować z prostej przyczyny – zawierają szczególnie dużo cynku, bez którego włosy matowieją i wypadają. Najlepsze są ostrygi i krewetki. Poza ostrygami bogatym źródłem cynku są: pestki dyni, rośliny strączkowe, żółtko jaja, mięso z indyka, chleb razowy.

– mięso
Włosy „lubią” mięso, ale nie każdy jego rodzaj. Najlepszą opcją jest kurczak i indyk – zarówno jeden, jak i drugi (najlepiej z chowu organicznego) zawierają spore ilości białka, stanowiącego podstawowy budulec włosa – oraz wołowina będąca bogatym źródłem żelaza, cynku i białka. Warto w tym miejscu wspomnieć o wątróbce, która przysłuży się nie tylko naszym włosom, ale i oczom.

– produkty pełnoziarniste
W zewnętrznej otoczce ziarna znajdują się spore ilości witaminy E i witamin z grupy B oraz żelaza, fosforu, potasu i wapnia. Wszystkie razem wzięte wzmacniają włosy i przydają im połysku. Warto więc włączyć do menu pieczywo razowe i wieloziarniste, a także brązowy ryż.

Dorota Feluś


Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama