Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 10:06
Reklama KD Market

Zaparcia i choroby nerek



Praktyka medycyny klinicznej pokazuje, że zaparcia mogą zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, a z najnowszych badań wynika, iż mogą również być niebezpieczne dla nerek.

Naukowcy z Health Science Center na University of Tennessee i VA Medical Center w Memphis doszli do takiego wniosku po analizie informacji na temat zdrowia ponad 3,5 mln amerykańskich weteranów. Badacze odkryli, że podczas gdy początkowo nerki weteranów − badanych po raz pierwszy w 2004 i 2006 r. − były zdrowe, to już w 2013 r. u raportujących chroniczne zaparcia ryzyko rozwoju chorób nerek było wyższe o 13 proc. niż u weteranów, którzy zaparć nie doświadczali.

Co więcej, po wzięciu pod uwagę innych czynników, badacze stwierdzili, że prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności nerek było o 9 proc. wyższe u osób z zaparciami niż u tych, które nie doświadczały takich problemów.

W związku z powyższymi ustaleniami lider badania, dr Csaba Kovesdy, sugeruje konieczność dokładnej medycznej obserwacji funkcji nerek u pacjentów, którzy doświadczają zaparć, zwłaszcza o przewlekłym charakterze.

Dorota Feluś


Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A'propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama