Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 22:43
Reklama KD Market

Nie żyje długoletni redaktor naczelny „Dziennika Związkowego” Wojciech Białasiewicz

Były redaktor naczelny „Dziennika Związkowego”, publicysta, historyk i pisarz Wojciech Białasiewicz zmarł 31 sierpnia w Zamościu. Miał 76 lat.
Nie żyje długoletni redaktor naczelny „Dziennika Związkowego” Wojciech Białasiewicz
fot. Mirosław Trembecki
Były redaktor naczelny „Dziennika Związkowego”, publicysta, historyk i pisarz Wojciech Białasiewicz zmarł 31 sierpnia w Zamościu. Miał 76 lat.

Absolwent KUL, publicysta, historyk i pisarz urodził się 5 września 1940 roku w Warszawie, związany był jednak ze Zwierzyńcem, skąd pochodził jego ojciec Józef i matka Helena. Józef Białasiewicz w czasie wojny trafił na Pawiak, a potem do Oświęcimia za redagowanie konspiracyjnej prasy. Syn spotkał się z nim dopiero w 1957 roku w Warszawie, gdy po raz pierwszy po wojnie ojciec przyleciał z USA do Polski. Matki Heleny, która walczyła w powstaniu warszawskim, Wojciech Białasiewicz nigdy już nie spotkał.

Po wojnie Wojciech Białasiewicz zamieszkał z babcią w Zwierzyńcu, gdzie ukończył szkołę podstawową. Po zdaniu matury w Zamościu podjął studia na Wydziale Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył w 1963 roku rozpoczynając jednocześnie działalność dziennikarską. Zamieszkał w Lublinie, gdzie założył rodzinę, ale był częstym gościem u rodziny w Zwierzyńcu. W 1973 roku na Uniwersytecie Warszawskim obronił pracę doktorską “Wrzesień 1939 roku na Zamojszczyźnie i geneza ruchu oporu”. Opublikował również kilkaset artykułów z najnowszej historii Polski poświęcając wiele uwagi okolicom Zamościa. Był m.in. współtwórcą działu historycznego w “Tygodniku Zamojskim”.

Wojciech Białasiewicz jest autorem wielu książek, wydanych w kraju i zagranicą. Wśród nich m.in.: „Afera Wismana. O działalności zamojskich grup szturmowych ZWZ-AK”, która ukazała się w 1985 roku w Lublinie, „Pomiędzy lojalnością a serc porywem. Polonia amerykańska we wrześniu 1939” wydana w 1989 roku w Chicago, a potem także w Toruniu, „W kręgu chicagowskiej Polonii” (Chicago 2001) i „Wrzesień 1939 roku na Zamojszczyźnie” (Warszawa 2011). Jest także współautorem książki „Bronili Lublina 1939” (Lublin 1994).

W USA mieszkał od 1985 r. pracując w prasie polonijnej, najpierw w tygodniku „Panorama”, a następnie w „Nowym Dzienniku Chicagowskim” i w tygodniku „Relax”. Od 1988 r. do połowy 1989 redaktor naczelny “Dziennika Polskiego” w Detroit.  W październiku 1989 roku został redaktorem naczelnym najstarszej gazety polskiej diaspory, wydawanego w Chicago od 1908 roku “Dziennika Związkowego”. Funkcję tę pełnił do października 2009 roku, czyli do powrotu do Zwierzyńca. Piastował także godność dyrektora Kongresu Polonii Amerykańskiej, a za działalność na rzecz Polski został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

Od czasu wyjazdu do Zwierzyńca w 2009 r. Białasiewicz często odwiedzał Chicago, gdzie mieszka jego najbliższa rodzina. Do Zwierzyńca wrócił po kilkumiesięcznym pobycie w Chicago w czerwcu 2016 roku.

Redaktor Białasiewicz pozostawił żonę Krystynę, syna Jakuba oraz córkę Małgorzatę i syna Macieja. Zgodnie z wolą Wojciecha Białasiewicza zostanie On pochowany na swoim ukochanym, rodzinnym Roztoczu. Uroczystości pogrzebowe są w trakcie przygotowań.

(red.)

Na zdj. Wojciech Białasiewicz fot. Mirosław Trembecki

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama