Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 21:37
Reklama KD Market

Jednością silni, tworzymy Polskę – przodków mit. Obchody Święta Wojska w Chicago

Jednością silni, tworzymy Polskę – przodków mit. Obchody Święta Wojska w Chicago
DAR_2947

Wręczenie medali Ignacego Jana Paderewskiego,  wspólna modlitwa w intencji poległych na polu chwały, życzenia z okazji żołnierskiego święta i przywołanie pamięci historycznych faktów o bohaterskich walkach o niepodległość Polski – tak Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce obchodziło święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchody Święta Wojska w Chicago rozpoczęła msza święta odprawiona 14 sierpnia w kościele św. Ferdynanda w Chicago przez ks. Andrzeja Choromańskiego z Watykanu. Wierni modlili się w intencji żołnierzy pełniących służbę w wojsku polskim oraz za poległych na polu chwały, w szczególności w Bitwie Warszawskiej. Obok ołtarza głównego wartę zaciągnęły poczty sztandarowe.

Wśród gości honorowych, którzy wzięli udział w nabożeństwie byli poseł na Sejm RP Andrzej Melak, konsul RP Rober Rusiecki, a także przedstawiciele organizacji i klubów polonijnych. Ale to żołnierze i żołnierki, ci żyjący i ci polegli, byli tymi, za których się tego dnia modlono.

W uroczystej liturgii wzięli udział weterani aktualnie pełniący funkcje w stowarzyszeniach kombatanckich: Tadeusz Gubała – prezes Koła Armii Krajowej, Roman Bucoń – komendant SWAP Okręgu I, Józef Kasprzycki – komendant Placówki 40, Helena Szymankowska – honorowa prezeska Korpusu Pomocniczego Pań, Anna Bucoń – prezeska Okręgu I Korpusu Pomocniczego Pań, Anna Kokoszka – prezeska Korpusu Pomocniczego Pań Placówki 2, Jadwiga Laskowska – prezeska Korpusu Pomocniczego Pań Placówki 90.

Po mszy głos zabrał Zygmunt Goliński – komendant Placówki 90. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej. W emocjonującym przemówieniu przypomniał znaczenie Bitwy Warszawskiej. „ Zwycięstwo z 14 na 15 sierpnia 1920 r., do którego przyczyniła się też Błękitna Armia gen. Józefa Hallera nazwano Cudem nad Wisłą. To był dar zwycięstwa Królowej Polski – Maryi. Żołnierz polski obronił niepodległości i wiary chrześcijańskiej. My – weterani , spadkobiercy chwały oręża polskiego pozdrawiamy Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta Andrzeja Dudę i żołnierzy pełniących służbę. Wszystkim, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę – cześć i chwała!”.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe w zwartym szyku przemaszerowały wzdłuż ulicy Belmont do siedziby stowarzyszenia weteranów. Tam na zaproszonych gości czekała gorąca, żołnierska grochówka, którą serwowały weteranki z Korpusu Pomocniczego Pań. Goście odśpiewali "My, Pierwsza Brygada" – pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. W trakcie spotkania konsul Robert Rusiecki złożył weteranom życzenia i przekazał wyrazy szacunku.

Niezwykle ważną chwilą spotkania było uroczyste  wręczenia medalu Ignacego Jana Paderewskiego czterem działaczom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla Polski i Polonii.

Wręczenia – w imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – dokonał komendant placówki Zygmunt Goliński.

Okolicznościowym medalem i dyplomem w 90. rocznicę czynu zbrojnego Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej w czasie I wojny światowej zostali uhonorowani: Andrzej Kuropach, Włodzimierz Olak i Andrzej Stano – członkowie Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej 12 Pułku Ułanów Podolskich w Chicago i Jan Kossakowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki.

Wspólny obiad, pamiątkowe zdjęcia i loteria fantowa zakończyły uroczyste obchody Święta Wojska w Placówce 90. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Chicago.

"Dzisiaj już my jednością silni
Tworzymy Polskę — przodków mit,
Że wy w tej pracy nie dość pilni,
Zostanie wam potomnych wstyd" ( frag. pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego "My, Piersza Brygada")

Jola Plesiewicz

Zdjęcia Dariusz Piłka



Medal Ignacego Paderewskiego – medal okolicznościowy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP). Ustanowiono go w 2008 dla żyjących członków SWAP i Korpusu Pomocniczego Pań, dla dzieci i wnuków weteranów, a także dla tych osób spoza organizacji, które swoją działalnością czy dokonaniami szczególnie zasłużyli się dla Polski iPolonii. Obdarowani medalem otrzymują także okolicznościowy dyplom.

Medal zaprojektowany został przez rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, komendanta Placówki 123 SWAP w Nowym Jorku. Awers medalu przedstawia profil Ignacego Jana Paderewskiego, rok jego urodzin i śmierci, rewers pokazuje godło SWAP. Wstążka jest koloru turkusowego, nawiązującego do koloru mundurów Błękitnej Armii generała Hallera, z trzema pionowymi paskami w kolorze zakrzepłej krwi.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama