Wycofanie wojsk z Iraku to wygrana wroga
Europejska prasa z ulgą przyjęła wiadomość Baracka Obamy o ostatecznym wycofaniu amerykańskich wojsk z Iraku. The Guardian napisał nawet o „zwycięstwie pragmatycznego podejścia”. Zgoła inne nastroje przeważają. w samych Stanach Zjednoczonych. Republikanie...
- 10/22/2011 04:00 PM
Europejska prasa z ulgą przyjęła wiadomość Baracka Obamy o ostatecznym wycofaniu amerykańskich wojsk z Iraku. The Guardian napisał nawet o „zwycięstwie pragmatycznego podejścia”. Zgoła inne nastroje przeważają w samych Stanach Zjednoczonych. Republikanie właśnie ogłosili, że wycofanie wojsk z Iraku jest równoznaczne z przegraną wojny.
Podczas gdy zdecydowana większość świata przyjęła wczorajszą wiadomość wycofania amerykańskich wojsk z Iraku za dobrą monetę , Republikanie twierdzą, że decyzja Baracka Obamy jest równoznaczna z przegraną Amerykanów.
Zobacz: Obama: do końca roku wycofamy wojska z Iraku
Senator John McCain powiedział, że decyzja prezydenta jest „szkodliwa” dla dobrych interesów USA na Bliskim Wschodzie. „Nie zgadzam się z decyzją podjętą przez Baracka Obamę w sprawie całkowitego wycofania naszych wojsk z Iraku do końca bieżącego roku. Nasz odwrót z tamtych terenów będzie postrzegany jako zwycięstwo wroga”, dodał.
W całej sprawie wypowiedzieli się także Republikanie ubiegający się o nominację z ramienia partii do wyścigu o fotel prezydencki w 2012 roku.
Mitt Romney, były gubernator Massachusetts przekonuje, że „nieudolny nadzór Baracka Obamy nad zmianami ustrojowymi w Iraku zniweczył wszystkie zwycięstwa odniesione przez Amerykanów na Bliskim Wschodzie”.
Herman Cain nieco bardziej ostrożnie uznał, że „decyzję tę należało skonsultować z dowódcami tam stacjonującymi”. Cain uważa także za błąd podawanie dokładnych liczb wojsk wycofywanych z Iraku.
Decyzję prezydenta Obamy chwalą za to Demokraci. Nancy Pelosi oświadczyła, że wycofanie wojsk z Iraku to krok zgodny z treścią pokojowego porozumienia podpisanego przez USA i Irak. Spiker Izby Reprezentantów dodała, że takie jest także życzenie amerykańskich obywateli.
AS
Zobacz także:
Irak: pierwszy miesiąc bez ofiar w siłach USA
Minęło 10 lat od inwazji na Afganistan. Co przyniesie kolejna dekada?
Reklama