Jak na początek – całkiem nieźle. Blisko 40 przedstawicieli polonijnych mediów w Chicago znalazło się w grupie założycielskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce. 28 czerwca stowarzyszenie wybrało swój zarząd i uznało: „mamy moc”.
Pomysł był spontaniczny. Wypłynął podczas spotkania zorganizowanego w redakcji „Dziennika Związkowego” w ramach inicjatywy fundacji Chicago Community Trust. 10 maja w różnych punktach miasta lokalne, sąsiedzkie, etniczne lub zawodowe grupy siadały przy stole, by podyskutować o kwestiach nurtujących daną społeczność. U nas zasiedli przedstawiciele różnych polonijnych mediów. Wśród wielu kwestii jedna okazała się dominująca – brak stowarzyszenia reprezentującego bardzo znaczne środowisko zawodowe. Do pomysłu powołania takiego związku zapalili się wszyscy obecni.
Jak to z oddolnymi inicjatywami społecznymi bywa do pomysłu potrzebne są jeszcze czas i chęci. Okazało się, ze chęci jest tyle, że rekompensują brak czasu. W ciągu zaledwie 1,5 miesiąca odbyły się dwa kolejne organizacyjne spotkania, na których przyjęto nazwę, nakreślono pierwszy projekt statutu, ustalono cele działania, by w końcu 28 czerwca spotkać się na wyborach zarządu.
Burzliwie, twórczo, brawurowo i dowcipnie, ale przy zachowaniu wszelkich procedur, wybierano we wtorek zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce. Prezesem stowarzyszenia został Zbigniew Banaś, dziennikarz i krytyk filmowy, współpracownik mediów w Chicago i w Polsce. Na wiceprezesów wybrano: Jacka Zielińskiego, dziennikarza programu Stacja Chicago na falach radia WPNA 1490 AM i Andrzeja Baraniaka, dziennikarza Radia Deon i współpracownika wielu polonijnych mediów. Małgorzata Koryś, dziennikarka Radia 1030,1300 AM została wybrana na skarbnika, sekretarzem została Alicja Otap, dziennikarka „Dziennika Związkowego” i współpracownica Radia Chicago WPNA 1490.
W skład komisji rewizyjnej weszli: Grażyna Lippert-Zajączkowska, redaktor „Głosu Polek”, Krystyna Cygielska, emerytowana dziennikarka współpracująca z „Dziennikiem Związkowym” oraz Grzegorz Dziedzic, dziennikarz „Dziennika Związkowego”.
Wśród celów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce jest integracja środowiska zawodowego ponad wszelkimi podziałami (redakcyjnymi, politycznymi, biznesowymi itp.), reprezentacja naszej grupy zawodowej w środowisku amerykańskim i polskim w Polsce, stworzenie branżowego networku, który stałby się także platformą wymiany fachowych informacji, spostrzeżeń i problemów, rozwój i kształcenie zawodowe, akcje społeczne, pomoc emerytowanym dziennikarzom, etc.
Wydarzyła się w środowisku rzecz ważna, choć nie bezprecedensowa. W świetle dostępnych dokumentów udostępnionych nam przez Muzeum Polskie w Ameryce takie branżowe stowarzyszenie istniało na początku ubiegłego wieku. Nie do końca pewnie czujemy się jego spadkobiercami, ale na pewno tworzymy swoją historię.
Na koniec warto rozwiać wszelkie niedopowiedzenia i zdementować plotki: stowarzyszenie nie jest afiliowane przy żadnej organizacji ani żadnej redakcji. Nie ma udziałowców ani grup trzymających władzę. Jest za to demokratyczne, autonomiczne, towarzyskie i otwarte na kolegów, którzy jeszcze do nas nie dołączyli.
Małgorzata Błaszczuk
Kontakt e-mailowy ze stowarzyszeniem: [email protected]
fot.Andrzej Baraniak, Andrzej Brach
Reklama