Z udziałem ks. biskupa Andrzeja Wypycha w kościele św. Kamila na południu Chicago odbyła się uroczystość poświęcenia statuy Serca Pana Jezusa, jako wotum wdzięczności darczyńcom, którzy swoją hojnością przyczynili się do sfinalizowania inwestycji związanej z remontem i przebudową parafialnego parkingu.
− To jest piękne, że musimy się nieustannie uczyć, jak być wdzięcznym. I ta figura jest takim wyrazem wdzięczności parafii św. Kamila dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że wierni mogą korzystać z tak pięknego i rozległego parkingu – powiedział ks. biskup Andrzej Wypych po ceremonii poświęcenia monumentu ustawionego przed wejściem do świątyni od strony parkingu.
Sfinansowanie całego projektu budowy parkingu, wartego blisko półtora miliona dolarów, było możliwe dzięki wysiłkowi i hojności parafian, a szczególnie śp. Ireny Brzenczak, która w testamencie zapisała parafii kwotę 600 tys. dolarów. Wyraziła również wolę, aby umieścić figurę Serca Pana Jezusa. Poświęcony monument został jej dedykowany.
− Dzisiejsza uroczystość jest podsumowaniem inwestycji związanej z odnowieniem, a raczej budową od podstaw parafialnego parkingu zgodnie z wymogami prawa budowlanego i miejskimi planami zagospodarowania przestrzennego. Jesienią 2011 roku ruszyły prace ziemne. Trzeba było usunąć tysiące metrów sześciennych ziemi, gdyż należało wykonać olbrzymi wykop pod podziemne zbiorniki retencyjne na wody spadowe. Wykonanie zbiorników to główna pozycja w kosztorysie tej inwestycji, która opiewała na ponad 1,3 mln dolarów. Zgodnie z wymogami miasta koniecznym było zasadzenie 77 drzew i ponad 250 krzewów. Parafia znajduje się w sąsiedztwie lotniska i miastu szczególnie zależy, aby tutaj nie tylko było bezpiecznie, ale również ładnie. Ze względu na te wszystkie wymogi i obostrzenia, zamknięcie całości inwestycji zajęło nam prawie pięć lat – powiedział o. Wacław Lech, proboszcz miejscowej parafii, który wraz z byłym proboszczem ks. kanonikiem Piotrem Galkiem oraz o. Jackiem Chodzyńskim uczestniczył w koncelebrze.
Uroczystość swoim sopranem uświetniła Mirosława Sojka-Topór, a grą parafialna orkiestra dęta. Przewodniczący: Rady Parafialnej, Koła Marszałków oraz Stowarzyszenia św. Wincentego wręczyli ks. biskupowi kwiaty wraz z podziękowaniami za duszpasterską opiekę nad parafią.
Figura została ustawiona na granitowym cokole. W pracach instalacyjnych i kamieniarskich uczestniczyli architekt i budowniczy podhalański Jan Słodyczka, Józef i Wojciech Stopkowie, Henryk Sobański, Władysław Galik, Antoni Perhon, Piotr Mrowca oraz Stanisław Kulawiak, który wykonał odlew płyty z inskrypcją.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama