Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 00:23
Reklama KD Market
Reklama

Ćwiczenia i rak



Od pewnego czasu wiadomo, że u osób, które regularnie ćwiczą ryzyko rozwoju nowotworu piersi, jelita i płuc jest zdecydowanie niższe niż u osób, które tego nie robią. Nowy raport sugeruje, że ćwiczenia sprawiają, iż w organizmie rzadziej rozwija się rak wątroby, przełyku, nerek, żołądka, krwi, szpiku kostnego, głowy i szyi, odbytu i pęcherza.

W ramach analizy − przeprowadzonej przez National Cancer Institute, Harvard Medical School i współpracujących z tymi placówkami naukowców w Stanach Zjednoczonych i Europie − skompilowano dane pochodzące od 1,44 mln mężczyzn i kobiet, które zostały zebrane podczas dwunastu dużych badań. W ramach tych ostatnich notowano wagę ciała uczestników, rodzaj diety i nawyki żywieniowe oraz inne wskaźniki zdrowia, po czym śledzono stan ich zdrowia przez 10 lub więcej lat.

Na poczet nowego badania naukowcy oszacowali raportowany rodzaj i intensywność ćwiczeń oraz skalkulowali, jak w ciągu lat wpłynęły one na ryzyko raka u uczestników. Odkryli, że umiarkowany wysiłek fizyczny znacząco obniża ryzyko rozwoju 13 rodzajów raków oraz że u osób, które ćwiczyły najwięcej prawdopodobieństwo rozwoju któregokolwiek z 13 rodzajów raka było o 20 proc. niższe niż u osób, które były najmniej aktywne. Ze względu na fakt, że 12 badań, na których oparto wnioski, miało charakter obserwacyjny, analiza pokazuje jedynie związek między ćwiczeniami a niższym wskaźnikiem rozwoju raka. Analiza nie jest jednak dowodem zależności przyczynowo-skutkowej między ćwiczeniami a rakiem.

Według dr. Andrew Weila – lekarza nauk medycznych oraz eksperta w dziedzinie medycyny alternatywnej – najważniejszym wnioskiem z ostatniego badania jest to, że warto być aktywnym fizycznie przez większą część tygodnia. Uczony podkreśla, że ćwiczenia aerobowe wzmacniają mięsień sercowy, tętnice i układ oddechowy, poprawiają wydolność i ogólne wytrenowanie, a także ułatwiają oczyszczanie krwi poprzez stymulowanie krążenia i procesu pocenia się. Co więcej, poprawiają samopoczucie, pomagają spalić kalorie, wzmacniają układ odpornościowy, redukują stres, obniżają cholesterol i tonizują układ nerwowy. Nie ma nic bardziej korzystnego dla ludzkiego zdrowia od codziennej dawki fizycznej aktywności.

Dorota Feluś

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama