Według informacji podanych w środę przez Radio ZET Ryszard Schnepf został odwołany ze stanowiska. MSZ nie chciało w rozmowie z polskimi mediami ani potwierdzić, ani zdementować tej informacji.
Radio ZET poinformowało, że nieoficjalnym powodem odwołania polskiego dyplomaty było przyjęcie 3 maja br. w Waszyngtonie Andrzeja Rzeplińskiego – prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Ryszard Schnepf zakończy pracę w polskiej placówce w stolicy USA z końcem tego miesiąca.
W kontekście informacji o odwołaniu dyplomaty przypomina się także krytykę ze strony prawicowych mediów, które zarzucały Schnepfowi, że nie doprowadził do formalnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą podczas odbywającego się w Waszyngtonie na początku kwietnia br. Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego. Duda, podczas uroczystej kolacji w Białym Domu dla uczestników szczytu, jedynie "odbył krótką rozmowę" z amerykańskim prezydentem. Winą za to obarczono Schnepfa.
Urodzony 22 września 1951 r. w Warszawie Ryszard Schnepf jest polskim dyplomatą, historykiem, iberystą i urzędnikiem państwowym. Od 2005 do 2006 r. był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 2007 do 2008 r. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ambasadorem RP w Urugwaju, Paragwaju, Kostaryce (z akredytacją w innych krajach Ameryki Środkowej), Hiszpanii, Andorze, Stanach Zjednoczonych i Wspólnocie Bahamów.
Funkcję ambasadora RP w USA sprawuje od 22 września 2012 r.
(inf. wł.)
Reklama