Dwa pokolenia na scenie, spotkania po latach, wzruszenia i wspomnienia.
15 maja Harcerski Zespół Tańca Ludowego „Lechici”, najstarszy i jedyny poza Polską harcerski zespół tańca ludowego, który nierozłącznie jest związany z polonijnym harcerstwem w Chicago, obchodził 50-lecie istnienia. W wypełnionej publicznością auli szkoły średniej J. Sterling Morton West w Berwyn setka tancerzy udowodniła, że dojrzały wiek zespołu przekłada się na młodość i tradycję.
Zanim rozpoczął się koncert, przed wejściem do auli czuć było podekscytowanie i gorącą atmosferę. Młodzi artyści fotografowali się z rodzinami i przyjaciółmi. Niejednokrotnie flesze odbijały dwupokoleniową historię: mama z tatą, którzy poznali się w Lechitach, dumnie pozowali do zdjęcia z córką, która za chwilę miała pojawić się na scenie.
Harcerze przygotowali przegląd swojej historii w postaci płyt DVD ze swoimi występami, były wyłożone księgi pamiątkowe, stara prasa z recenzjami z występów zespołu, nagrania archiwalne oraz albumy ze zdjęciami. Była też specjalnie na tę okazję przygotowana wystawa obrazującą historię zespołu.
W końcu sam koncert galowy, na którym pojawiło się blisko 700 osób, a wśród nich goście z Polski, byli tancerze zespołu, którzy przyjechali specjalnie, by wziąć udział w jubileuszu, do którego szykowano się blisko rok.
Jak mówi nam organizatorka tego przedsięwzięcia Anna Żurek-Wojtulewicz, w przygotowaniach do złotego jubileuszu brali czynny udział członkowie zespołu ze wszystkich dekad, począwszy od lat 60, skończywszy na najmłodszych dzieciach z zespołu Orlęta.
Początki zespołu Lechici sięgają roku 1965 i przywołują pamięć założycieli i pomysłodawców – hm. Eleonory Lewandowskiej i hm. Czesława Orła-Orlicza. Dziś Harcerski Zespół Tańca Ludowego „Lechici” jest najstarszym ludowym zespołem tanecznym w Chicago. Grupa od początku swego istnienia postawiła sobie za cel, poprzez taniec i śpiew, kultywowanie bogatej kultury ludowej Polski. Harcerze z Chicago występowali w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Brali udział m.in. w festiwalach organizowanych przez Związek Klubów Polskich w Ameryce, Zjednoczenie Polskich Zespołów Ludowych w Ameryce oraz Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Polsce."
Koncert podzielono na dwie części. Na początek scenę oddano byłym członkom zespołu, którzy specjalnie na tę okazję zatańczyli poloneza i przypomnieli publiczności pieśń skomponowaną na 25-lecie istnienia zespołu, zatytułowaną „Radujcie się z nami”.
Jednak to nie mazur, tańce czy przyśpiewki kaszubskie wywołały burze oklasków, ale połączony występ rodzin Lechitów. Rodzice ze swoimi latoroślami – wszyscy członkowie zespołu – w brawurowym występie – wzruszyli i zachwycili publiczność.
Część pierwszą zakończył krakowiak w wykonaniu obecnych członków zespołu.
Po przerwie na sali wśród widowni czuć było niedosyt. Na scenie pojawiła się grupa weteranów w tańcach z Opoczna, terenów Kujaw i Przeworska. Potem były jeszcze tańce z Podlasia i Wielkopolski. Przegląd godny 50 lat istnienia zespołu.
Zwieńczeniem jubileuszu było wspólnie odśpiewanie pieśni „Kędy Wisła”, napisanej i zaaranżowanej specjalnie dla zespołu jako hymn.
Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski