Ponad dwa miliony Amerykanów, czyli jedna na 133 osoby żyjące w Stanach Zjednoczonych, cierpi na celiakię – dziedziczną chorobę autoimmunologiczną. Jej symptomy wywołuje spożycie glutenu i, podobnie jak w przypadku wielu chorób układu odpornościowego, może je uaktywnić fizyczny i emocjonalny stres. Osoby ze zdiagnozowaną celiakią powinny przez całe życie stosować dietę bezglutenową, bowiem w ich przypadku nawet niewielka ilość glutenu może wywołać problemy i spowodować zniszczenia w jelicie cienkim. Dobra wiadomość jest taka, że stosowanie diety bezglutenowej może zdecydowanie poprawić, a nawet całkowicie wyeliminować symptomy, odbudować zniszczone jelita i zapobiec przyszłym problemom. Doświadczenie wielu ludzi pokazuje, że poza celiakią istnieje tzw. wrażliwość na gluten, która jest mniej dotkliwą przypadłością (do tej pory nie przeprowadzono w tym temacie stosownych badań). Osobom, które podejrzewają, że są nią dotknięte, eksperci zalecają trzytygodniową próbę całkowitej eliminacji glutenu z diety. Pomocne w tym będą poniższe rady:
1. Unikać wszystkich produktów zawierających pszenicę, owies, jęczmień i ryż.
2. Dokładnie czytać etykiety na produktach. Gluten może występować nawet w wędlinach, zupach, sosach do sałat, cukierkach czy sosie sojowym. Na obecność glutenu mogą wskazywać również składniki takie jak: skrobia, zmodyfikowane skrobia, hydrolizowane białka roślinne (HVP i HPP), teksturowane białka roślinne (TVP), wypełniacze, substancje wiążące, słód i naturalne aromaty. Warto ściągnąć na telefon aplikację, która ułatwi wybór produktów faktycznie pozbawionych glutenu.
3. Poszukać sklepów specjalizujących się w produktach bezglutenowych. Obecnie dostępne są gotowe, bezglutenowe mieszanki do wypieku pizzy, chleba, naleśników, a nawet muffinów. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że są to kulinaria przetworzone i jako takie powinny być spożywane okazjonalnie. Zdecydowanie lepiej jest wybierać jajka, ryby, organiczne mięso, orzechy, owoce i warzywa.
4. Pamiętać, że gluten może być ukryty w produktach codziennego użytku, w tym w klejach na znaczkach i kopertach, a nawet w lekach.
Osoby zainteresowane informacją na temat bezglutenowych produktów spożywczych mogą odwiedzić strony internetowe Celiac Disease Foundation (www.celiac.org) i Celiac Sprue Association (www.csaceliacs.org).
Dorota Feluś
fot.123RF Stock Photos
Reklama