Wtorek na Wall Street przyniósł przewagę wzrostów. Indeksy Dow i S&P 500 znalazły się na najwyższych poziomach od początku 2016 roku. Do zakupów skłaniają dobre wyniki kwartalne spółek.
Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,27 proc. i wyniósł 18.053,60 pkt.
S&P 500 wzrósł o 0,31 proc. i wyniósł 2.100,80 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował o 0,40 proc. do 4.940,33 pkt.
Zyskiwały banki, spółki surowcowe i paliwowe. Te trzy branże należą do najsłabszych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
"To naprawdę pozytywne, że paliwa, banki i surowce są nadal bardzo mocne" - powiedział Marc Chaikin, prezes Chaikin Analytics. Jego zdaniem, pojawiają się natomiast chęci do realizacji części zysków w takich sektorach, jak dobra konsumenckie czy nowe technologie.
"Jako całość publikowane przez spółki wyniki kwartalne wspierają rynek" - dodał Bill Stone, główny strateg inwestycyjny z PNC Asset Management.
Na światowych rynkach rosły notowania spółek z sektorów surowcowych, którym pomagają zwyżkujące ceny ropy naftowej, miedzi i węgla.
Po wynikach zyskiwały akcje banku Goldman Sachs. Po publikacji raportów kwartalnych słabą sesję notują natomiast IBM, który w ciągu dnia zniżkował ponad 6 proc. i Netflix.
Rosły ceny ropy naftowej. Brent drożeje o 3,1 proc. i jest wyceniany na 44,5 dolarów za baryłkę, a notowaniom surowca pomagają informacje o strajku pracowników sektora naftowego w Kuwejcie, który prowadzi do spadku wydobycia w tym kraju.
Na rynku walutowym dolar osłabiał się w stosunku do euro. Kurs EUR/USD wynosi 1,138. Rosnące ceny surowców pomagają walutom krajów, których przemysł oparty jest na tym sektorze. Do najwyższego poziomu od 10 miesięcy umacniają się w stosunku do dolara waluty Australii i Nowej Zelandii.
Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w marcu i wyniosła 1,089 mln w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,17 mln. W lutym wskaźnik wyniósł 1,19 mln, po korekcie.
Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła do 1,09 mln. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,2 mln. W lutym wskaźnik wyniósł 1,18 mln, po korekcie.
Bank Goldman Sachs zanotował w pierwszym kwartale 2016 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 2,68 USD. Analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewali się niższego zysku na poziomie 2,48 USD na akcję. Przychody banku wyniosły w pierwszym kwartale 2016 r. 6,34 mld USD wobec oczekiwanych przez analityków 6,69 mld USD. To już czwarty z rzędu kwartał spadku przychodów Goldman Sachs.
Zysk na akcję IBM w pierwszym kwartale wyniósł 2,35 USD. To powyżej oczekiwań, które zakładały zysk na akcję w wysokości 2,09 USD. Przychody IBM wyniosły 18,7 mld USD i też były powyżej konsensusu, który zakładał wynik 18,3 mld USD. Lepsze od oczekiwań wyniki spółki to efekt rosnących przychodów z rozwiązań chmurowych. Pomimo lepszego od oczekiwań wyniku w tej kategorii, rozczarowały inne dywizje IBM i na poziomie całej spółki IBM zanotował już 16 kwartał z rzędu spadku przychodów.
Netflix uzyskał w pierwszym kwartale zysk na akcje na poziomie 6 centów przy przychodach 1,96 mld dolarów. Rynek zakładał, że spółka wykaże zysk na akcje w wysokości 3 centów przy przychodach 1,97 mld USD. Rynek mocno rozczarowała jednak informacja o obniżeniu prognozy dotyczącej dynamiki wzrostu nowych subskrybentów serwisu streemingowgo. Netflix zakłada, że liczba jego klientów w drugim kwartale wzrośnie o 500 tys. w USA oraz o 2 mln poza granicami USA. Rynek spodziewał się wzrostu o odpowiednio 505 tys. oraz 3,45 mln. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama