Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 18:45
Reklama KD Market

TK wydaje kolejne wyroki; zapowiada następne



Trybunał Konstytucyjny wydał kolejne wyroki i liczy na ich publikację. Wiceprezes TK Stanisław Biernat uważa, że pismo do TK prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry było próbą zastraszenia sędziów TK. Tak samo słowa Ziobry ocenia Krajowa Rada Sądownictwa.

W środę ujawniono, że Ziobro napisał do TK, iż wobec rozpoznawania przez TK spraw z pominięciem grudniowej noweli ustawy o Trybunale, Prokurator Generalny nie może uczestniczyć w tego rodzaju działaniach. "Jakiekolwiek próby działania TK poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego; mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa" - dodał Ziobro.

Pytany w czwartek, czy pismo było próbą zastraszenia sędziów, Biernat odparł: "Wystarczy to pismo dokładnie przeczytać". Dopytywany, czy była to taka próba, odpowiedział: "W mojej opinii była - o ile pamiętam w przedostatnim zdaniu".

Odnosząc się do słów Ziobry, Krajowa Rada Sądownictwa oświadczyła, że są one "próbą wywierania wpływu i zastraszania sędziów TK". "Minister sprawiedliwości-prokurator generalny nie ma żadnych uprawnień do kontroli orzeczeń wydawanych przez TK" - dodała Rada, według której tego typu wypowiedzi godzą w trójpodział władzy zagwarantowany w konstytucji, mają bezpośredni wpływ na stosowanie prawa przez sądy i godzą w niezawisłość sędziów.

W środę Ziobro oświadczył, że określanie jego pisma jako groźby wobec sędziów TK to "nieprawda i manipulacja".

Parlament Europejski przyjmie w najbliższą środę w Strasburgu rezolucję o sytuacji w Polsce - potwierdziła w czwartek konferencja przewodniczących europarlamentu. Tekst dokumentu ma koncentrować się tylko na kwestii TK i opinii Komisji Weneckiej - podały źródła PAP.

Rezolucja powinna odzwierciedlać różne racje i odnosić się do faktów, a nie interpretacji politycznych - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak poinformował, rząd w tym celu zaoferuje swoją analizę prawną.

W czwartek TK wydał w składach pięcioosobowych dwa kolejne wyroki - ws. zwrotu podatku VAT przy pełnomocnictwie z wyboru oraz przywracania do służby pracowników Służby Celnej. W obu stwierdził konstytucyjność zaskarżonych przepisów. "Mamy nadzieję, że te wyroki zostaną opublikowane - powiedział Biernat.

Podtrzymał, że niezwłoczna publikacja wyroków TK jest obowiązkiem rządu. "Trybunał ubolewa nad tym, że wyroki nie są publikowane" - oświadczył Biernat. "Ta sytuacja nie powinna się utrzymywać w demokratycznym państwie prawnym" - dodał, określając tę sytuację jako "niekomfortową".

Brak publikacji wyroku TK nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania - uznała KRS. Dodała, że obowiązkiem premiera jest publikacja każdego wyroku TK.

Kukiz'15 zaproponował poprawkę do konstytucji, która zakłada, że to TK publikuje własne orzeczenia. Według posłów Kukiz'15, taka poprawka może pogodzić wszystkie strony konfliktu wokół TK.

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" powtórzył, że spór o Trybunał jest polityczny i aby go zakończyć, potrzebne są decyzje polityczne.

Senatorowie PO zaskarżyli do TK ustawę o prokuraturze, która m.in. połączyła urzędy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Nowoczesna skierowała zaś do TK tzw. małą ustawę medialną; podpisy pod wnioskiem złożyła też grupa posłów PSL i PO.

Na stronie TK zamieszczono kilka listów od prezesów zagranicznych sądów konstytucyjnych lub sądów najwyższych, w związku z odwołaniem przez TK uroczystych obchodów 30-lecia TK po zmniejszeniu budżetu Trybunału na ten rok. "Jesteśmy zbulwersowani sytuacją w Polsce i atakami na TK" - napisał przy okazji prezes federalnego sądu konstytucyjnego Niemiec Andreas Vosskuhle. Prezes Trybunału Sprawiedliwości UE Koen Lenaerts napisał, że "doskonale rozumie", iż TK nie miał wyboru i musiał odwołać obchody. Dodał, że "przykro słyszeć o waszych problemach". Prezesi innych sądów, np. Litwy i Estonii, przesłali swe wyrazy solidarności i wsparcia.

9 marca TK uznał, że cała grudniowa nowelizacja ustawy o Trybunale, autorstwa PiS, narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany.

W czwartek TK poinformował o wyznaczeniu na 26 kwietnia ogłoszenia wyroku w kolejnej sprawie - rozporządzenia ministra zdrowia o kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe. Sprawę rozstrzygnie troje sędziów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama