Jeżeli chcesz zapobiec kurczeniu się mózgu z wiekiem – a kto tego nie chce – rób wszystko, by twoje ciało pozostawało w dobrej sprawności fizycznej. Naukowcy z Boston University School of Medicine odkryli powiązanie między słabą sprawnością fizyczną w wieku średnim a mniejszym rozmiarem mózgu – co jest oznaką przyspieszonego starzenia się mózgu – 20 lat później.
Na poczet badania uczeni oceniali fizyczną sprawność 1583 osób, których średni wiek wynosił 40 lat. Robili to przy pomocy testów na ruchomej bieżni. Wszyscy uczestnicy brali udział w wieloletnim eksperymencie Framingham (MA) Heart Study.
Przed pierwszym testem na ruchomej bieżni żaden z nich nie cierpiał na choroby układu krążenia. Ponowne testy przeprowadzono dwie dekady później. Wtedy też u uczestników przeprowadzono badanie MRI mózgu. Stwierdzono, że im gorzej uczestnicy wypadli podczas oryginalnego testu na ruchomej bieżni, tym większą część objętości mózgu stracili w ciągu następnych 20 lat.
Badacze zaobserwowali również, że im bardziej podczas pierwotnego testu na ruchomej bieżni wzrastało ciśnienie krwi i tętno (zmiany takie mogą oznaczać brak wytrenowania) u danej osoby, tym większe było prawdopodobieństwo zmniejszenia się jej mózgu dwie dekady później.
Rezultaty badania nie są dowodem na to, że niewystarczający wysiłek fizyczny powoduje kurczenie się mózgu, ale sugerują silne powiązanie.
Dorota Feluś
fot.PublicDomainPictures/pixabay.com
Reklama