Jedzenie dużych ilości owoców i warzyw w młodości może pomóc zredukować ryzyko zapadnięcia na raka piersi w późniejszym wieku.
Podczas nowego badania przeprowadzonego przez Harvard T.H. Chan School of Public Health odkryto, że ryzyko raka piersi wśród kobiet, które jadły w okresie nauki w szkole średniej najwięcej produktów zawierających błonnik – zwłaszcza owoców i warzyw – było niższe o 12-19 proc. niż u reszty uczestników eksperymentu.
Naukowcy stwierdzili też, że duża ilość błonnika dostarczana organizmowi w okresie dojrzewania była odpowiedzialna za zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na raka piersi w okresie przed menopauzą o 24 procent. Ryzyko raka piersi malało o 13 proc. przy każdej 10-gramowej dawce błonnika dziennie. Takiej ilości błonnika dostarcza jedno jabłko i dwie kromki chleba pełnoziarnistego.
Rezultaty są wynikiem analizy spożycia błonnika opartej na informacji zebranej w okresie 20 lat od 90 534 kobiet, które brały udział w w badaniu Nurses’ Health Study II.
Badacze przypuszczają, że jedzenie większej ilości produktów o dużej zawartości błonnika obniża ryzyko raka piersi częściowo dlatego, że redukuje wysoki poziom estrogenu we krwi – hormonu ściśle powiązanego z rozwojem raka piersi.
Dorota Feluś
fot.Imsteinmann/pixabay.com
Reklama