Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 07:48
Reklama KD Market

Piękne i zdrowe zęby

Każdy z nas marzy o pięknych, zdrowych i własnych zębach, które służyłyby do późnej starości. Poza higieną jamy ustnej – obejmującej codzienne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie specjalnym płynem – sprawą istotnej wagi dla ich zdrowia jest właściwe odżywianie się. W tym przypadku ma ono polegać na dostarczaniu organizmowi kilku niezbędnych składników.
Fluor

 Działa antybakteryjnie, rozcieńcza kwasy powstałe w ustach po posiłkach (przez co chroni przed rozwojem próchnicy) i dodatkowo wzmacnia szkliwo. Jego najlepszym źródłem są: herbata, ryby, ryż, cielęcina i woda mineralna. Należy jednak uważać, gdyż nadmiar fluoru może być szkodliwy dla organizmu.
Wapń

 Wzmacnia szkliwo. Znaleźć go można w mleku i jogurcie (według ostatnich zaleceń należy wybierać ich pełnotłuste wersje), szpinaku, produktach zbożowych, rabarbarze, łososiu, sardynkach, burakach, wodzie mineralnej.
Witamina D

 Zawiaduje gospodarką wapniowo- fosforanową, co ma ogromny wpływ na twardość zębów. Jej bogatym źródłem są ryby (łosoś, makrela, śledź, halibut, tuńczyk), tran, kukurydza, żółtka jaj i kakao.
Witamina C

 Korzystnie wpływa na drobne naczynia włosowate (uszczelnia je, uelastycznia i wzmacnia ich ścianki) oraz zmniejszając ilość wolnych rodników, zwiększa odporność na infekcje i przeciwdziała odsłanianiu szyjek dziąseł. Jej duże ilości znaleźć można w kapuście, kiwi, owocach cytrusowych, pomidorach, ziemniakach, selerze, czerwonej papryce i brokułach. O przyjmowaniu dużych dawek witaminy C powinny pamiętać szczególnie osoby ze skłonnością do paradontozy.
Witamina A

 Bierze udział między innymi w regeneracji nabłonka, a także stymuluje wydzielanie śliny, zapobiegając próchnicy i działając bakteriobójczo. Jej najlepsze źródła to marchew, szpinak, melon, agrest, kapusta, morele, dynia, jaja, wątróbka cielęca i drobiowa, czerwone mięso (najlepiej chuda wołowina).

Dodatkowo należy ograniczyć cukier, ponieważ to właśnie on jest główną pożywką bakterii próchnicotwórczych. Eksperci twierdzą też, że przed powstawaniem kamienia nazębnego może chronić żucie gumy bezcukrowej, które wzmaga produkcję śliny, która z kolei zwalcza bakterie i kwasy, a także oczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Zaleca się żucie gumy przez 5-10 minut po każdym posiłku.


Oczywiście, nie wolno zapominać o regularnych wizytach – co najmniej dwa razy w roku – w gabinecie stomatologicznym. Tylko lekarz może ocenić stan naszych zębów oraz ewentualnie wyleczyć zmiany próchnicowe i choroby przyzębia. Stomatolog oczyści także zęby z odkładającego się kamienia.


Dorota Feluś


fot.aleksandra85foto/pixabay.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama