poniedziałek, 7 października 2024 12:20

Ekstraklasa piłkarska - Legia pokonała Ruch i jest liderem

Legia Warszawa jest liderem ekstraklasy po raz pierwszy od sierpnia 2015 roku. W niedzielę stołeczni piłkarze wygrali u siebie z Ruchem Chorzów 2:0 i wyprzedzili w tabeli Piast Gliwice, nad którym mają dwa punkty przewagi. Porażkę poniósł za to Lech Poznań.

Legioniści wygrali wszystkie trzy mecze w 2016 roku i dogonili prowadzącego dotychczas w tabeli Piasta Gliwice, który w tym samym czasie zdobył tylko dwa punkty.

W niedzielę gole dla Legii padały w 32. (samobój Pawła Oleksego) oraz w 49. minucie (Adam Hlousek). Dzięki zwycięstwu warszawianie mają 49 punktów - o dwa więcej od Piasta, który w sobotę przegrał na wyjeździe z Lechią Gdańsk 1:3.

Dobra wiadomość dla prowadzącej dwójki spłynęła w niedzielę ze Szczecina, gdzie Pogoń tylko zremisowała z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza 1:1 i traci już osiem "oczek" do lidera. Gospodarze prowadzili od 50. minuty po golu Miłosza Przybeckiego, ale w końcówce wyrównał Wojciech Kędziora.

Próbujący dogonić czołówkę po nieudanym początku sezonu Lech Poznań złapał kolejną zadyszkę. "Kolejorz" poniósł drugą porażkę z rzędu, tym razem z Jagiellonią Białystok na wyjeździe 0:2. Obie bramki padły w pierwszej połowie, a zdobyli je Igors Tarasovs (w 25. minucie) oraz z rzutu karnego Piotr Tomasik (40.). Po trzech porażkach w czterech kolejkach Lech jest na siódmej pozycji z dorobkiem 31 punktów.

W sobotę Górnik Łęczna pokonał u siebie Koronę Kielce 3:2, choć przegrywał po 17 minutach 0:2. Wszystkie gole dla gospodarzy strzelił Jakub Świerczok (dwa pierwsze z rzutów karnych), a dla kielczan - Barłomiej Pawłowski i Hiszpan Airam Cabrera.

Z kolei przeżywająca kryzys Wisła Kraków przegrała z Podbeskidziem Bielsko-Biała 1:2. To oznacza, że trwa fatalna seria u siebie "Białej Gwiazdy", która ostatni raz wygrała pod Wawelem... 28 sierpnia. Licząc natomiast mecze przed własną publicznością i wyjazdowe, Wisła nie odniosła zwycięstwa w dziewięciu ostatnich kolejkach.

Jako pierwsi w tej serii gier wybiegli na boisko piłkarze Śląska Wrocław i ostatniego w tabeli Górnika Zabrze. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Goście pozostają jedynym zespołem, który wiosną nie zdobył gola.

Także w piątek doszło do niespodzianki w Krakowie, gdzie czwarta po niedzielnych rozstrzygnięciach Cracovia przegrała z KGHM Zagłębie Lubin 1:2. Bramkę dla "Pasów" zdobył pochodzący z Senegalu Boubacar Dialiba, a dla gości Filip Starzyński z rzutu karnego oraz Łukasz Janoszka, który w 63. minucie ustalił wynik.

24. kolejka zakończyła się już w niedzielę, ponieważ następna została zaplanowano na wtorek i środę - 1 i 2 marca.

Wyniki meczów 24. kolejki ekstraklasy piłkarskiej:
Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 0:0
Widzów 5 934.

Cracovia Kraków - KGHM Zagłębie Lubin 1:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Filip Starzyński (45-karny), 1:1 Boubacar Dialiba (54), 1:2 Łukasz Janoszka (63).
Widzów 8 605.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 3:1 (2:0)
Bramki: 1:0 Grzegorz Kuświk (31), 2:0 Michał Mak (38), 2:1 Mateusz Mak (59), 3:1 Paweł Stolarski (90+5).
Widzów 11 106.

Górnik Łęczna - Korona Kielce 3:2 (2:2)
Bramki: 0:1 Bartłomiej Pawłowski (8), 0:2 Airam Cabrera (17), 1:2 Jakub Świerczok (20-karny),
2:2 Jakub Świerczok (40-karny), 3:2 Jakub Świerczok (68-głową).
Widzów 3 833.

Wisła Kraków - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:2 (1:0)
Bramki: 1:0 Zdenek Ondrasek (38), 1:1 Mateusz Możdżeń (64-karny), 1:2 Samuel Stefanik (80).